View Single Post
Eski 06-03-2008, 04:05   #115
kertenkel
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Torf + Tohum / deneyimlerim & sorular

Merhabalar,

Bu foruma attığım ilk mesajım olucak =)

Ebay'den (seedmarkt) sipariş ettiğim ağaç tohumlarım:

Green Japanese Maple / Acer Palmatum
Burgandy Lace Japanese Maple / Acer ...
Bald Cypress / Taxodium Distichum
Matsumarae
Conifer Tree (thompson&morgan)

15 saksıya ( 15 cm üst yarıçap / 9 cm derinlik ) bütün tohumları dağıttım
saksıların farklı bölgelerine...

(Daha önceden fidandan büyütme işlemini çok yaptım)

Neyse toprak yerine tohumları 100% TORF'a ekmeye karar verdim, hepsini talimat gözetmeksizin 4-5-6-7 cm derinliklerine dağıttım. Bu işlem 10 Ocak tarihinde yapıldı. Saksıların hepsi buzdolabında 4 hafta bekledi, sonra biraz daha sıcak olan ancak 15-20 dereceyi geçmeyen balkona yerleştirildiler.

Ara sıra sulayarak 1 Mart'a kadar bekledim.
1 Mart'ta 15 saksıdan 3'ünde aynı tip tohumlar filizlendi ve bugün hepsi 6 cm kadar oldular.

(Sanırım conifer oluyor, çünkü 5 diken yapraklı olarak çıktı hepsi)
(Bir saksıda da başka tip bir tohum filizlendi, 2 iğne yaprak olarak çıktı)

Neyse sorularım:

1) 100% Torf kullandığım için sorun yaşayacak mıyım? Normal karışımım kum-toprak-torf daha mı uygun olur? Nasıl dengeleyebilirim toprağı hala filizler/tohumlar varken toprakta?

2) 15 saksıda yaklaşık 10'ar tane tohum var. Tek saksıda 1'den çok filizi başka saksılara ne zaman ve nasıl aktarabilirim?

3) Çıkan filizlerin türüne de merak ettim, post-it'ler ile takip ediyordum ama bir sabah hepsi yerdeydi... (fotoları koyucam da, bir site var mı ?)

4) saksıları 12/12 karanlık aydınlıkta tutmaya çalışıyorum, sulamayı da toprakları kurumadan yapıyorum. Doğrusu nedir?

5) 2-3 günde 6'şar santim büyüdükten sonra büyümeleri birden durdu, normal midir?

6) İpliklerle filizleri dik tutmaya çalışıyorum, doğru mu yapıyorum acaba?

Teşekkürler

kertenkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön