agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler
  • 2 Gönderen aslama1994
  • 16 Gönderen aslama1994
  • 36 Gönderen aslama1994
  • 14 Gönderen aslama1994

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2016, 20:22   #1
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
aslama1994

Etkinlikte paylaşacağım tohumları bu başlıkta tanıtacağım.

1.Gül Ayşe Fasulye

2. Çiftehan Yağlısı (Ayşe Kadın Fasulye )

3. Karaman Beyaz Yağlı Mısır

Tohum paylaşım etkinliğinde bu ilk yılım. Fırsatım olduğunca paylaşmayı düşündüğüm tohumların bilgilerini vermeye çalışacağım.Elimde çok çeşitli tohumlar var.Mesela on çeşit fasulye var.Sitede yeni olduğum için paylaşmakta yoruluyorum. Kurallara uymaya çalışıyorum. Yapabildiğim kadarıyla.Karaman yağlı mısırı isteyen arkadaşlar tekrar istemek zorunda kalacak acemiliğim yüzünden.Özür dilerim.

Alıntı:
Dikkat, çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklamayın...

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen aslama1994 : 21-11-2016 saat 22:50 Neden: Eksik yazım ve Başlık Hatası
aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2016, 23:03   #2
/

Gül Ayşe Fasulye

Tohum türü:Fasülye
Tohum ceşit adı:Gül Ayşe Fasülye
Tohum kac yıldır sizdedir:2 yıldır ekmekteyim.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildigi yer:Niğde
Tohumun kökeni:Ereğli'de ekilen bir çeşit
Kullanılmış gübreler:Yanmıs hayvan gübresi
Kullanılmış ilaclar-Hicbir ilaca gerek duyulmuyor su , güneş ve gübre yeterli
Tohumu alınan bitkinin türe izalasyon uygulaması: yapılmadı
Hasat yılı ve ayı:Eylül-Ekim arası
Meyvelerin ayırt edici özellikleri:Sırık tipi, uzun ve ince döken, kılçıksız..tazesi yemek ve kavurma olarak güzel oluyor.
Tohumlar havalar ısınmaya baslayınca direk topraga ekilebilir.Ben hiç şaşırtma yapmadım.Seyrek ekim her zaman daha cok verim saglar.Bu bütün bitkiler icin gecerli zaten.Tohumu nisan ayından baslayip haziran ayina kadar ekebilirsiniz.Yapılan sırığın sağlam olması lazım.Yapraklarının iri olması ve bol ve uzun meyve dökümü yüzünden yıkılabilir.
Lezzet derecesi:Benim favorilerimden..Özellikle körpeyken yemeği,özellikle kızartması güzel olur.

Düzenleyen aslama1994 : 21-11-2016 saat 22:13
Eski 21-11-2016, 21:28   #3
/

Çiftehan Yağlısı (Ayşe Kadın Fasulye )

Tohum Türü:Fasulye
Tohum Çeşit Adı: Çiftehan yağlısı(Ayşe Kadın)
Tohum Kaç Yıldır sizdedir:2 yıldır
Tohum Alınacak Bitkinin yetiştirildiği yer :Niğde
Tohumun Kökeni:Çiftehanlı Bir teyze
Kullanılmış gübreler:Yanmış inek gübresi
Kullanılmış ilaçlar:Hiçbir ilaç kullanılmamıştır.
Tohumu alınan bitki izalasyonuiğer fasulyeler ekilmedi yanına ve çevresine
Hasat yılı ve ayı eylül ekim
Meyvelerin ayırt edici özelliği:Bu eşsiz fasulyenin ayrıcalığını tadınca hissedersiniz.
Fasulyede, gelişme devresinden hasat sonuna kadar yapılması gereken başlıca bakım işleri: çapalama, sulama, askıya alma gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadeledir. Tohumlar çimlenip toprak yüzüne çıktıktansonra birinci çapası yapılır. Yağış, yabani ot ve toprağın o anki durumu dikkate alınarak 2-3 hafta sonra ikinci çapa yapılır İlk fasulye meyveleri görülünceye kadar mümkün olduğunca sulamadan kaçınılmalıdır.Fasulyeler ilk meyve vermeye kadar hassas bir bünyeye sahiptir. Fazla su bitkilerde hemen sararma ve büyümede duraklama yaratır. Budevrelerde hava şartlarının etkisi ile mutlaka su vermek gerektiği taktirde fazla olmamak koşuluyla bir iki defa sulama yapmak gerekir. Fasulyelerde çiçek açıp ilk ürünler görülmeye başladıktan sonra sulama işine de düzenli olarak başlanmalıdır. Hava durumuna göre 4-5 gün ara ile yeterli miktarda sulama yapılırsa ürünün miktar ve kalitesi de o derece iyi olur.Sırık fasulyelerinde önemli bir bakım işi de bunları askıya almaktır. Fasulyelerin sülüklerigözükmeye başlayınca herek verme ve mısır bitkilerine sardırma yöntemleri ile askıya alınırlar
Lezzet derecesi:Yemeği ve kızartması güzel. Lezzetini tadınca farkedeceksiniz.Kılçıksız.

Düzenleyen aslama1994 : 21-11-2016 saat 22:51
Eski 21-11-2016, 22:52   #4
/

Karaman Beyaz Yağlı Mısır

KARAMAN BEYAZ YAĞLI MISIR
Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Yerli Mısır
Tohum çeşit adı: Yerli Mısır
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Ereğli/KONYA
Size nereden geldi: Köydeki bir velimden aldım.
Tohumun kökeni : KARAMAN
Kullanılan gübreler : Yanmış İnek Gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2016
Bitki tipi ve gelişim durumu: Kolay çimlenen tohumları bahçenin su yolu sırtlarına ekiyorum. Güçlü bir gelişim gösteriyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Tazeyken süt tadini andıran bir lezzeti var.

olmez, pria, erka ve 11 kişi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024