View Single Post
Eski 21-01-2008, 20:23   #445
HALİL ERDOĞAN
Yeni Üye

HALİL ERDOĞAN's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Zeytincilik

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Brave Mesajı Göster
Sn. Erdoğan

Benim 2 arsam var ,biri Kocaelinin hereke tarafında ,diğeri ise karamürsel tepeköy tarafında.Ben öncelikle karamürselde ilk etapta 4 dönüm ardından 50 dönüme dikim yapmayı düşünüyorum,daha sonraki planım, hereke tarafındaki arsamda dikim yapmak.Bölgedeki üreticilikle ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,teşekkürler..
Merhaba Brave,
Bölgeniz zeytin yetiştirmeye gayet uygundur. Bu bölgede genellikle SAMANLI ve KARAMÜRSEL SU zeytini yetiştirilmekle beraber gemlik türü zeytinde yetiştirilir. Bu bölgedeki üreticiler zeytinlerinden Karamürsel su zeytinini büyük kısmını salamuraya koyarak 1-2 ay sonra Toptancı dediğimiz KALAMATA yapan tüccerlara satılır.Bir kısmıda çevre pazarlarında satılır.SAMANLI zeytini ise eskiden çoğunluğu salamuraya konur, öyle satılırdı. Fakat son yıllarda Yağlı sele de denilen tenekelerde susuz bir şekilde 20-30 gün gibi kısa sürede tüketime hazır hala gelen sofralık zeytindir,Samanlı zeytini bu yıl için ham olarak 4-7 liraya müşteri bulmuştur.Gemlik türü zeytinleri salamuraya koyup toptan olarak satabilir veya zeytin birliklerinede satabilirsiniz.bu yıl ortalama 3-5 liraya satılmıştır.
Karamürsel tarafına geliriseniz görüşebiliriz Saygılar.

HALİL ERDOĞAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön