View Single Post
Eski 30-12-2007, 23:35   #6
msgurkan
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Arkadaşlar bir başka denememi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu selvi ağacını yaklaşık 10 ay önce söküp saksıya aldım. Yaptığım acemice budamadan sonra ağacın artık bonsai olamayacağına karar verdim. Ve bu hali ile bir kenara koydum.

selvi1.jpg

Ancak aylar sonra gövdenin alt tarafındaki şu küçük dal dikkatimi çekti. Onu ŞAMDAN stili yapabilirdim!

selvi2.jpg

Budamalarıma kademelerle devam ettim. Diğer bir acemiliğim aşı macunu kullanmayı unuttum. Bütün gövde üzerinde daha önce yaptığım ve hatalı olarak bıraktığım dal budama kalıntılarının tümünü yumru kerpeteni ile tekrar budayarak temizledim. Aşı macunu sürmediğim için ağaç çok ciddi bir bocalama yaşadı. Bazı yaprakları kurudu.

Ancak bana inat hayatta kalmaya devam etti. Son olarak yaklaşık 1 hafta önce onu saksıdan çıkardım bazı kazık kök kalıntılarını budadım. Bu arada çok güzel bir kılcal kök yapısına eriştiğini gördüm. Toprak değişimi ile onu daha sığ bir saksıya yerleştirdim.

Kendini toparlasın son kademede gövdenin tepesinden yarıya kadar tek taraflı kabuğu soyup, onu kuru gövde efektli ŞAMDAN stili yapmayı tasarlıyorum.

selvi3.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön