View Single Post
Eski 24-11-2007, 20:49   #25
Kudret Tezel
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhaba Arkadaşlar,
15 kasım perşembe günü dikmiş olduğum tohumları hiç sormuyorsunuz?
Fasulyelerin boyu 36 cm oldu.

Şimdi bu deneyde yapılan hatalardan bahsedelim.

Dondurma bardaklarının altına ince bir pamuk serip üzerine tohumları,onların da üstüne perlit koymuştuk hatırlarsanız.

3 Gün önce domates tohumları çimlenip perlitin üstüne çıktılar boyları 4-5 cm oldu birazcık besin eriyiği verdim fakat birşeylerin iyi gitmediğini fark ettim.

Saksının birini boşalttım, dibi taş gibi olmuş, (pamuk) kısmı ve nekadar uğraştıysam kökleri kurtaramadım. Tahmin edersiniz ki çok incecikler.

Fasulyelerin kökleri çok güzel. Fasulyelerin saplarından çekince bardaktan çıktılar. Alttaki pamuğu biraz temizlemeye çalıştım, Tohumları ektiğim seranın düzeneği hazır olduğu halde hemen küçük bir düzenek hazırladım, bilmem beğenecekmisiniz.

Bu sistem hidrafor sistem.
Kabın birinde bitki var diğerinde hava. 2 adet küçük akvaryum pompasıyla çalışıyor.
Pompanın biri bitkinin olduğu kaba devamlı hava basıyor.

İkincisi hava kaçırmayan bir saklama kabı.

İkinci pompa çalışınca yaptığı hava basıncıyla eriyiği bitki kabına transfer ediyor. Bir süre sonra duruyor ikisi de aynı seviyeye düşüyor. Bunu fotoğraf ve çizim olarak vereceğim.

Serayı temizleyip boşalttım, Büyük deliklere mani olmak için saksılara pomza koydum üzerine perlit. Tohumları yeniden dikeceğim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön