View Single Post
Eski 01-12-2007, 00:40   #377
fevzi gürtekin
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2007

herkeze iyi günler dilerim. Türkçe'nin doğru kullanımına verdiğiniz önemden dolayı sizi tebrik ederim.Önceliği yazımı düzeltmeye ayırmakla birlikte,en kısa zamanda karakter tanıtım bölümünde kendimi tanıtıcam.

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde zeytin bahçesi yetiştirmekteyim.Ağaçlarımın cinsi tirilyadır.Su anda bahçemde 4800 adet ağaç bulunmakta(2300 adet fidan 2005 yılı mart ayında,2500 adet fidan ise 2007 mart ayında dikilmiştir.)Arazimin özellikleri;arazim hafif eğimlidir(bu nedenden dolayı sifon diye tabir ettiğimiz yöntem ile sulamaktayım),sulama problemim yoktur,arazim ormanın içinde yer almakta etrafı 35 40 yasında fıstık çamları ile çevrili.

Arazimde fidanların dikim işlemini gerçekleştirirken,traktör tesviyesi ile açılmış çukurları güneş görmüş toprakla doldurdum.Gübreleme işlemini koyun ve tavuk gübresi satın alarak,yanmaları için gerekli işlemleri uyguladıktan sonra gerçekleştirdim(mart 2005'te ekilmiş alanı,mart 2006'da mart 2007 de ekilmis alanı,ekim 2007 de gübreledim)Bu güne kadar bunları yardım almadan uyguladım.Sonuc olarak ağaçlarımın gelişme durumunda menmunum,bu yıl sembolikte olsa bir verim bile aldım.2005 yılında ektiğim zeytin fidanları bu gün ortalama olarak iki metre boyundalar.

Beni düşündüren tek şey yakın zamanda öğrenmiş olduğum İspanya gibi zeytincilikte önde gelen ülkelerde dikimlerin 3-3 3-6 şeklinde yapılması ben fidanları 3-6 sistemiyle ektim bu ekim ileride bahçemin verimini olumsuz etkiler mi?**** bir problem çıkarabilir mi?İki ekim şekli arasındaki fark nedir?Bu ve benzeri şeyler konula ilgili deneyimli ve eğitim sahibi arkdasların bilgisine danısıyorum teşekkür ederim saygılarla

fevzi gürtekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön