View Single Post
Eski 29-11-2007, 11:00   #371
fevzi gürtekin
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2007
merhaba herkeze iyi günler dilerim.Ben fevzi GÜRTEKİN izmir karsıyakada emlakçılık işiyle uğraşıyorum.Manisa Gölmarmarada satın aldığım bir araziye 20 mart 2005 te 2300 adet trilya zeytin fidanı diktim daha sonra sınır komsularımında arazileri satın alarak arazimi büyüttüm ve yine 2007 mart ayında satın aldığım araziye 2430 adet zeytin fidanı diktim arazim hafif eğimli olup etrafı 35 40 yasında fıstık çamlarıyla çevrili orman içerisnindedir ormandan gelebilecek zararlara karsı etrafını tel örgüyle çevirdim arazimin içinde yapmıs olduğum sondajlar suya ulasamadı daha sonra arazime yakınlığı 2 3 km olan bir alana yaptığım derin kuyu sondajıyla istediğim suya ulastım yer altından döşediğim boru sistemiyle su arazime ulastı arazim hafif eğimli olduğundan dolayı sifon diye nitelendirdiğimiz sistemle sulamaktayım 2005 yılında izmir aliağadan satın aldığım 5 tır koyun gübresi ve 7 tır tavuk gübresini arazime nakilettim gübrelerin yanması için gerekli işlemleri yaptım daha sonra 2006 yılında ilk diktiğim alanı gübreledim daha sonra 2007 de yaklasık 10 gün kadar önce daha sonra dikimini gerçkeleştirdiğim alanı gübreledim bütün bunları hiç kimseden bilgi ve destek almadan uyguladım mart 2005 te dikimini yağtığım ağaçlarımın ortalama boyu 2 m ve bu alandan bu yıl sembolikte olsa verim aldım ağaçlarımın büyüme durumundan menmun olsamda bu konuda deneyimli zeytin yetiştiriciliği yapmıs **** bu konuda eğitim almıs arkdasların bilgilerine basvurmaya önerilerini almaya karar verdim sahibi olduğum bahçemin dikim öncesindeki çukur derinliklerini kepçe ile 2 metre derinliğğindeki çukurlar açtırarak çukurları traktör tesviyesi ile güneş görmüş toprakla doldularak dikimleri gerçekleştirdim sanıyorum bir hata yaptım zeytin sıraları arasındaki mesafe 3 e 6 olarak diktim daha sonra yaptıığım arastırmayla ispanya gibi zeytincilikte önde gelen ülkelerde bu ekimin 3 e 3 3e 6 aralıklarla yapıldığını duydum bu ileride ağaçlarımda bi olumsuzluk yaratır mı bu konuda blgisi olanlar beni aydınlatırlarsa çok menmun olurum herkeze yardımları için şimdiden teşekkür edip saygılarımı sunuyorum.

fevzi gürtekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön