View Single Post
Eski 22-11-2007, 21:54   #3
hassoman
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Kedi Pisliği!..

Şu şehir kedileri asfalt ve beton yüzünden evrimleştiler sanırım.
Bahçemde Malatyalı hanım komşumuzun deyimiyle 'kedi yalağı' -su kabı- var. Bu yüzden maşallah benim bahçe mahalle kedilerinin ipek yolu oldu. Aynı zamanda da tuvalet ihtiyaç giderme yeri!.. Pisliklerini toplamaktan bıktığım için onlar için özel olarak eşelenmiş toprak yer bıraktığım halde hiç biri oraya gidip eşeleyip ihtiyacını gidermiyor. Gözümün içine baka baka hop doğrudan çimlere... Ben de elimde faraş söylene söylene arkalarından koşturuyorum... Çünkü uzun süre kaldığında altındaki çimlerin sararmasına neden olduklarını gözledim.
Zaten taze ahır gübresi de olsa aynı etkiyi gösterirdi. Yanmış gübre tercih edilmesinin nedeni de bu değil mi?

Ayrıca kedi pisliği kurumuş olsa bile özellikle anne karnındaki bebekler için büyük bir risk olan Toxoplazma enfeksiyonunun ciddi anomalilere neden olduğu bilinmektedir. Bir de üstelik ülkemizde de çok sık rastlanıyormuş. Kurumuş olsa bile kedi pisliği, pisliğin bulaştığı toprak ve suyla temas sonucu parazit insana rahatlıkla bulaşıyor.
Bu yüzden olsa gerek, kedi kakasına 'kedi gübresi' değil kedi pisliği denir... AMAN DİKKAT!...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön