Konu: Örümcekler
View Single Post
Eski 12-11-2007, 22:30   #42
grosea
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2007
Arkadaşlar bu örümceğin orjinal adı Latrodectus Tredicimguttatustur türkiyedeki en zehirli örümcektir malesef panzehiri yaygın değil sokulma esnasında kişinin metabolizmasına göre ölüm gerçekleşir
ve et koparan örümcek te asıl örümcek değildir sadece örümcekgillerdendir solifugae zehri yoktur sadece dişlerinde 2. iltihaba neden olucak bakteriler taşıyabilir bu yüzden ısırldıktan sonra yaranın temizlenmesi gerekir
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasdelenmurat Mesajı Göster
Tarantula adlı örümceğin anlamı ise ateşli dans anlamına geliyor. Bu örümceğin zehiriyle buluşan insanlarda vücut ısısı artıyor. Yani ateşlenme gözüküyor. Yarı bilinçli halde sağa sola yalpalamalar o kadar çoklaşmaya baslıyorki halüsinojen etkilerle, karsıdan seyreden dans ediyor zannediyor. 15 dakika gibi kısa bir sürede etkilerini gösteriyor. Yarım saat içinde ölüme götürebiliyor.
bu bilgi kısmen yanlıştır aslında çoğu tarantulanın zehri arı sokmasıyla aynı etkiyi gösterir ama tabi örümcek zehrine karşı alerjiniz varsa hastaneye yetişmeniz bile mucizedir zehirli tarantulalara gelirsek p.murinus gibi türlerin zehri gerçekten etkili olabilir
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoyadag Mesajı Göster
Bu da Denizli Babadağ yaylasından. Türünü bilmiyorum ama oldukça iri sayılırdı. Yanına büyüklüğünü belli edecek birşeyler koyayım dedim ama cesaret edemedim doğrusu.
ve bu da wolf spiderdır lycosidae türkiyede bulunur atik agresif bi tür zehri varmı açıkçası bilmiyorum ama tam olarak tarantula ailesine mensup olduğunu sanmıyorum türkiyede gerçeken yaşayan tek tür tarantula vardır Chaetopelma gracile dir türkiyenin güney-güneydoğu bölümlerinde bulunur
arkadaştan bir resim

Alıntı:
Şırnakta askerlik yapmıştım. Sarıkız denen bir örümcek vardı. Çok büyükleri yarım avuc içi kadardı. ( Bacak boyları ile ) Tavuk eti atardık ve onu bile yerdi. Çok yüksek bir zıplama gücü vardı. Boyundan yukarı ısırırsa şayet. Ölüme götürebiliyordu. Bir askerimizi sol yanağıdan ısırmıştı. Adamın yüzünün yarısı balon gibi olmuştu. Kertenkelerin sadece beynini yiyordu. Tavuk etini bile parçalayan bu örümceğin baş düsmanıysa "helikopter böceği" **** namı diyar Yusuf/Yusufçuk böceği idi. Normalda genel örümcek davranışı içine girmeyen bir davranış modeli var bu sarıkızlarda. Birbirleriyle birlikte yaşayabiliyorlar. bir ağaç kovuğu içinde 10 15 tanesini birbirinin üstünde gezinirken görmüştüm. ( yavru değiller, yarım avuç içi kadar boyları vardı hepsinin ) Yan yana yaşabiliyorlar. Birbirlerine saldırmıyorlar.
o zıplayan eleman muhtemelen böğü denilen sarı bir örümcektir solifugae yani ama birlikte yaşamalarına biraz şaşırdım :? böyle bir özellikleri olduğunu bilmiyordum

grosea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön