View Single Post
Eski 08-11-2007, 19:26   #41
ataman
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Kendi deneyimlerim ise bu çiçek sapını fazlacada kuruyup çürümeye bırakmadan bitkiden kesip almak gerek olduğu yönünde.
Sayın Hocam,
Bendeki bitkilerin çiçek sapları çürüme yapmadan doğrudan kurudu (hatta bir tanesininki hala üstünde kupkuru duruyor, kesmeye fırsat bulamadım). Çiçek sürgünlerinin bitkinin çok alt yapraklarının (sulamadan sonra ıslak kalma ihtimali çok yüksek olan bölge) arasından çıkmamış olması bu çürümeden kuruyabilme olayını sağlamış olabilir.

Alıntı:
Tafsiyem sayın atamanın ve benim önerimin ortasını almanız
Ben henüz öğrenciyim, tavsiyem Praecox'un önerilerini daha fazla ciddiye almanız

Alıntı:
... alkolle sildiğiniz bir temiz makasla ...
Bu konuyu daha uygun bir ortamda (genel bakım bilgileri veya diğer bir başlık altında belki) tekrar gündeme getirmek gerekli bence (aslında forumu taramadım, belki de zaten değinilmiştir). Elektronik kaynaklarda sterilizasyon için "bleach solution" (sulandırılmış çamaşır suyu) veya pürmüz (torch) kullanmak gerektiği, alkolün yeterli olamayacağı (tahminen özellikle virüslere karşı) bağlamında bilgilere rastladım. Tabii, eğer, "sen sterilizasyon için ne yapıyorsun?" diye sorarsanız, cevap malum "hamsi yiyene birşey olmaz"

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön