View Single Post
Eski 06-11-2007, 23:31   #80
flower
doğa

flower's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Benjaminler kaloriferli **** ısıya direk maruz kaldıkları ortamlardan pek hoşlanmıyorlar.Aynı şey daha önce benim başıma da gelmişti.Yazın gayet güzel olan çiçekler kış olupta kaloriferler yandığında aşırı yaprak döküp bütün kışı kel geçirmişlerdi.Bende onları ağır bir şekilde budayıp yaz boyu balkonda tutup her gün yapraklarını sık sık suyla nemlendirmiştim ve yeni yapraklar verip düzelmişti.Daha sonra kaloriferli evden taşınınca sıcaklığa bağlı bir sorunla karşılaşmadım.Yaptığım araştırmaya göre ortamın nemini sağlamak önemli.Kalorifer üstüne su koymak **** çakıl taşlı bir kaba su koyup saksının altına bunu yerleştirmek(saksıya alttan su girişi olmaması şartıyla..yoksa sürekli su girişi köklerde çürüme yapabilir)ve ılık suyla yaprakların nemini sağlamak faydalı olur sanırım.Ve mümkün olduğunca kalorifere yakın olmasın.Elbette soğukta da durmasın.Sulamaya gelince kışın ılık suyla haftalık olarak bitkinin büyüklüğüne ve toprak durumuna göre uygun miktarda sulayabilirsiniz.Market toprağını bende kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.

flower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön