View Single Post
Eski 27-10-2007, 22:13   #525
pelinya
pelin

pelinya's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2007
Herkese merhaba,
bir süredir ful ile ilgili olan yazışmalarınızı takip ediyorum. Yaklaşık olarak beş yıl önce bir iş seyahatim sırasında Ordu'dan ful çiçeğimi almış ve İstanbul'a taşımıştım. Ogün bugündür bir dargın bir barışık yaşıyoruz. Kırmızı örümceklerle ve kabuklu bit ile başımız dertte. Yabancı sitelerden bulduğum ev yapımı tarifle (ki Sayın Mine hanımın tavsiye ettiğine benziyor !) çiçeğimi ilaçlayıp sonra duş aldırıyorum. Nasıl üretildiğini bulabilmek için yabancı siteleri bayağı araştırdım ancak çok tatmin edici detaylar bulamadım. 28 sayfayı okumak zaman aldı. Katılımcılardan bir arkadaş (İsmini hatırlayamadığım için kendisinden şimdiden özür dilerim) ful bonsai için uygun mudur ? diye sormuştu sayfaları gezerken aşağıdaki bağlantıda bir bonsai buldum. Belki bu sorularına bir yanıt olabilir.

http://www.kaboodle.com/reviews/arab...asminum-sambac

Mine hanım merhaba, uygun görürseniz bir kaç sorum olacak;
*Bulunduğumuz dönem ful çiçeğini çelikle çoğaltmak için uygun bir zaman mıdır ?
*Şu an 3 tane, yaklaşık 35-40 cm'lik odunsu gövde üzerinden uzayıp giden aralıkları 50-100 cm arasında değişen 4 adet genç dal var;
Genç dalları çelik için ne kadar budakta bir bölmeliyim?
Çiçeği alt kısmını gürleştirmek için yapılacak budama, toprak hizasından itibaren ne kadar olmalıdır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

pelinya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön