View Single Post
Eski 23-10-2007, 23:52   #14
Sevelim
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Bana gelen e-postayı sizlerle paylaşmak istedim. Belki de aramızda bu gruba dahil olmak isteyen arkadaşlar vardır.

Alıntı:
Bu mesaj, "Kazdağı'nı Koruma Girişimi Grubu" nun 6 Ekimde düzenlediği panelde adreslerini bırakan katılımcılara, e-posta grubuna ve iletişim ağına davet için gönderilmektedir. Grup tanıtım yazımız aşağıda ve ektedir.

Siz de gruba katılmak ve kazdağı gönüllüsü olmak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurup bu mesaja yanıt yazınız.

Bu mesajı gruba katılmak isteyen başka kişilere de iletebilirsiniz.

Zaten gruba üyeyseniz ve/veya bu daveti tekrar aldıysanız bu mesajı dikkate almayınız.

İlginize teşekkür ederiz.

Kazdağı'nı Koruma Girişimi Grubu

------------------------------------------------

Ben de Kazdağı Grubu haberleşme ve iletişim ağına dahil olmak istiyorum.

İletişim bilgilerim aşağıdadır:

Adı Soyadı:

E-posta:

Mesleği:

Ev Tel:

İş Tel:

Cep Tel:

Adres:

Varsa üyesi olduğunuz Kurum ve kuruluşlar:

------------------------------------------------

KAZDAĞI'NI KORUMA GİRİŞİMİ GRUBU

BİZ KİMİZ?:
Kazdağı'nın yakınında ve yanında olmayı tercih etmiş, çıkar gözetmeksizin Kazdağı'nın her yönüyle korunmasını, gelişmesini isteyen gönüllüleriz..

NASIL BİRARAYA GELDİK?:
Gönüllülük temelinde… Bir çekirdek etrafından giderek gelişerek… Mektuplar yoluyla…

Bazen birbirimizi yüz yüze tanımadan …

Buluştuk.

İLKELERİMİZ

• Gönüllülük esastır.

• Ülkemiz, yöremiz ve dünya çıkarları için çalışırız.

• Bilgi paylaşımı ve tartışmaları açık olarak yaparız.

• BİZE değer veririz, BEN diyenlere itibar etmeyiz.

• Koruduğumuz değerlerin yanında oluruz.

• Fikirlerimiz çatışırken kendimizin çatışmasına izin vermeyiz.

AMACIMIZ NEDİR ?

KAZDAĞI'nı

• Toprağı, suyu, havasıyla…

• Zeytini ve diğer tüm tarım ürünleriyle…

• Ormanı, hayvanı, bitkisi, börtü böceğiyle

• Kültürü, geleneği ve göreneğiyle

• Halı, kilim ve diğer el sanatlarıyla…..

• Özellikle de farklılıklarını, çeşitliliklerini, bilgeliklerini, yüzyıllardır titizlikle koruyup birlikte yaşamanın güzelliğini bize öğreten bilge İNSANI ile ..

korunması ve gelişmesine katkıda bulunmak.

Bu amaçla Kazdağı'nda maden arama-işletme konusunda yapacaklarımız:

• Kazdağı bilgi bankası oluşturmak,

• Ruhsat iptalleri ve başvuruların takibini yapmak,

• Hukuki mücadeleye destek vermek,

• Anayasa mahkemesi sürecine müdahil olmak,

• Maden yasasının iptali için çalışmaktır.

NASIL ÇALIŞTIK ?
Kazdağına adanarak… Elimizden gelenin en fazlasını yaparak… Zamanımızın çoğunu vererek… Hatta eski mesleklerimize dönerek çalıştık.

Bilgilerin Doğru Yayılması için, tüm bilgileri

— isteyen herkesle…

— açık ve tarafsız şekilde…

— kaynağını belirterek…

— Yüzyüze görüşerek, telefonlarla ve internet ortamında paylaştık.

BUGÜNE KADAR NELER YAPTIK?
— Köylerde bilgilendirme toplantıları yaptık:

— Bahçedere, Boztepe, Kokulutaş, Adatepebaşı, Arıklı..

— 04 Ekim 2007'de Bergama'da Koza Madencilik A.Ş.'nin kapasite artırımı talebi ile ilgili olarak Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu bilgilendirme toplantısına katıldık.

— 06 Ekim 2007 tarihinde panel hazırladık:

— Halk ve yerel yönetimlerin desteği, kurumlar, odalar, temsilciler ve STK'ların katkısıyla, afişlerle, heyetler kurarak, ziyaretlerle,telefonlar ve e-postalar aracılığıyla duyurduk…

— Panele 1000'in üzerinde kurumsal ve bireysel katılımı ve Küçükkuyu ve Körfez Bölgesinin konuya duyarlılığını sağladık.

— Panel'den çıkan sonuç bildirgesini basına ve kamuoyuna duyurduk.

— Çanakkale Çevre Platformu ve Marmara Çevre Platformu imza kampanyasına destek verdik.

— Küçükkuyu'da Pazar yerinde masa açıp duyuru-el ilanı dağıttık ve 2000 imza topladık. Bayram sabahı Edremit'ten Ayvacık'a kadar çoğu camilerde duyuru dağıttık.

— Çanakkele, Küçükkuyu, Altonoluk'da her yeri afiş ve pankartlarla donattık.

— Kazdağını Koruma Girişimi Grubu İrtibat Bürosu'nu açtık.

— Kazdağı'nda Maden arama-işleme ve Maden Yasası ile ilgili tutum ve bakışımızı yazılı ve görsel basına ilettik ve basının yoğun ilgisini sağladık. Basına bilgi, demeç ve röpörtajlar verdik.

— Yöre milletvekillerinin konuya duyarlılığını sağladık, kendilerini bilgilendirdik ve bazılarının Meclis'te soru önergeleri vermelerini ve Bölgeyi ziyaretlerini sağladık.

— Enerji Bakanı'nın Kazdağı'nda Maden arma-işletme ruhsatlarının geçici olarak durdurmasını ve Bölgeye inceleme heyeti göndermesini sağladık.

— Çevre ve Orman Bakanı'nın Bölgeye inceleme heyeti göndermesini sağladık.

— Eski Çevre ve Orman Bakanı ve yeni Bakanın "Maden Yasasında bizim de beğenmediğimiz hükümler var, yeniden ele alınmalıdır" demelerini sağladık.

— Başta Edremit Körfezi ve Çanakkale Bölgesi olmak üzere, Türkiye çapında, Kazdağı ve Maden Yasası konusunda duyarlılık sağlamaya ve bir şeyler yapmak isteyenleri buluşturmaya başladık.

— 20-21 Ekim'de "Toplumsal Hareketler Platformu" toplantısına katıldık.

— 27 Ekim'de, Çanakkale'de, Enerji Bakanı'nın katılacağı Maden Paneline karşılık Çanakkale Çevre Platformunca düzenlenen Kitlesel Basın Açıklamasına katılmaya karar verdik.

— Önümüzdeki günlerde Kamuoyunun dikkatini Maden Yasasına çekmek için "Maden Yasasına Hayır-Altın'cı Filo Defol" mitingi hazırlamaya karar verdik.

BU SÜREÇTE BİZCE OLMAZSA OLMAZLAR:
— Belediyeler, Muhtarlıklar,

— Kamu kurum ve kuruluşları, birlik ve odalar,

— Bilim insanları, Üniversiteler, hukukçular,

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön