View Single Post
Eski 21-10-2007, 13:19   #6
tourkana
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Benim üzerinde çok durduğum bir konu olan çamlarda uç alımı ve iğne küçültme işlemi için ,hem teorik bilgi hem pratik eksikliği yaşandığından cesaretimi toplayarak iş başa düştü dedim.
En uzun iğneli çamlardan olan Fıstık Çamı (Pinus Pinea) slanting tarzındaki ağacım üzerinde bir uygulama yapmak istedim.
Ağacın enerjisinin çok olduğu tepe bölgesi dışında iğne kesme işlemi yapmadım,kesme işlemi kının 2 cm üzerinden geçmiş sene iğnelerinden başlayarak bu sene çıkan iğnelere hiç dokunmadan makasla yapıldı.Ayrıca yeni iğnelere yakın olan 5-8 çift iğne bıraktım. Okuduğum bir makaleye göre eğer iğne kısaltma işlemi yapılmazsa mum seçme ve mum alma işlemleriyle hedeflenen amaca(geri sürgün çıkarma,iğne ufaltma) ulaşılamazmış.
http://www.karamotto.org/content.php...0Care%20Basics

1.resimde ağacın iğnelerinin ne kadar çok uzun ve kalabalık dallarının tepede toplandığı görülüyor(enerji tepede olduğu için),
2.resimde kesme işleminin nasıl yapıldığını ,
3.ve 4. resimlerde seyrelen iğnelerden sonra dalların nasıl bir görünüm aldığını görüyoruz.
Bu işlemle amaçlanan Çamımızın bir dahaki seneye daha kısa iğneler çıkarmasını sağlamak ve geri sürgünler için yer açmaktır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ignekısaltma.jpg (97.5 KB, 188 views)

Düzenleyen tourkana : 21-10-2007 saat 13:56
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön