View Single Post
Eski 26-12-2023, 19:03   #3685
almuud
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Hocam doku kültürü ile kökten doku alıp ekim yaptığımız zaman virüsten arınmış bitki elde etmemiz gerekmez mi? En azından benim okuduğum kaynaklar öyle söylüyordu (tabi yanlış hatırlamıyorsam). Tütünle olan deneyi yapabilirim elimde tütün tohumu var Bu orkide de mikinin galiba toptan bir virüs problemi var firmanın Bu orkide salonda diğer orkidelerle beraber duruyor kendi odama alsam bulunduğu yeri alkol ile silip başka bir cattleya koyabilir miyim? Odamda başka hiçbir bitki yok. Gerçi o cattleya da hasta ama onda mantar enfeksiyonu var galiba gövdesinde kararma oluştu ve yeni verdiği bulbın bir kısmı karardı o kısmı yüzeysel kesip aktif karbon uyguladım aynı zamanda kökler kahverengine döndü mancozeb piyasadan kaldırılmış muadili pencozeb ile ilaçlama yaptım. İlaçlamadan sonra yayılımı bastırdım gibi görünüyor, umarım o da virüs değildir.
Antraknoz olduğunu düşündüğüm için böyle bir uygulamaya gittim çünkü antraknoz ile ilgili forumdaki yazıda görünen antraknoz fotoğraflarının birebir aynısıydı(ama yeni başlamış hali). Sizce iyi yapmış mıyım?

Çok fazla soru sordum kusura bakmayın.

Düzenleyen almuud : 26-12-2023 saat 19:06 Neden: Ekleme
almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön