View Single Post
Eski 07-06-2023, 14:32   #23
laedri09
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Bu konuya son ileti yazılalı epey olmuş. Güzel bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Özellikle sn. Meyvelitepe'nin yazısı muhteşem. Fakat oldukça meşakkatli bir süreç anladığım kadarıyla. Ben de evimin bahçesinde oldukça amatör bir kümes kurdum. Yaklaşık 10-12 hayvan alabilir sanırım. Ben daha az besliyorum. 3 ataks, bir plymouth, 1 cinsini bilmediğim sarı köy tavuğu, 1 brahma kırması olmak üzere 6 tavuk 1 de horozum var. Kümesi bims denilen biriketten yaptım. Üzerini 8 cm. eps ve mineral ile kapladım. Tabanda 2 adet araları tahtayla sıkıştırılmış palet var. Tabana kalın talaş seriyordum, sanırım zararlılar için ideal oluyormuş artık oldukça ince inşaat kumu kullanıyorum. Bir tane tünek yaptım. İki tane de folluk var kasanın içine saman doldurarak kullanıyorum. Başlangıçta 2 tavuğumu hastalıktan kaybettim, meğer çözümü kolaymış artık sorun olmuyor. Bit, pire, akar gibi böceksilerle hiç karşılaşmadım. Kuralı yaklaşık bir sene oldu. Sanırım Erzurum'un çetin ikliminden ve sayının azlığından kaynaklı. Isınmayı 250'lik tungsten ısı ampulü ile sağlıyorum. Yumurta rekoltesi başlangıca göre düştü. Normalde günde 3 yumurta alıyordum. Şimdi nadiren vermedikleri oluyor ama günde ortalama 2 yumurta alıyorum. Brahma kırması gurk oldu. Ayıramadığım ve diğer tavuklar gidip kafasına yumurtladıkları için yumurtalar karıştı 5 günde altında 15 yumurta oldu. Tarihleyemedim. Bir hafta sonra ancak ayırabildim. Günler karıştığı için bir tanesini yanlışlıkla tazedir diye tavaya kırdık meğer doluymuş rezil bir görüntü.. Hasılı ancak bir civciv çıkarabildik. Hayvan altında yumurta olmamasına rağmen oturmaya devam ettiği için köylülerden öğrendiğim serin suya oturtma metoduyla çözdük. Civcivimiz bir aylık ve sağlıklı. Şimdi burada okuduğum bilgiler ışığında kümesi büyütmeyi ve biraz daha profesyonelleşmeyi düşünüyorum. Uzun bir yazı oldu fakat amatör birinin kısmî tecrübelerinden faydalanmanızı umarım. Sonuç olarak çok zorlu ve meşakkatli bir süreç değil. Biraz dikkat ve emek istiyor ve haftada en az bir kere temizlik. Bu arada serbest dolaşabildikleri ve çitle çevirdiğim ufak alanı peyderpey belliyorum. Mutluluktan çıldırıyorlar

Düzenleyen laedri09 : 07-06-2023 saat 14:33 Neden: Yanlış yazım
laedri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön