View Single Post
Eski 05-06-2023, 18:24   #374
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dinasour Mesajı Göster
güneş gören kaya bahçesinde skulent yaşar mı..şile..**** bu şartlarda yaşayacak skulentler nelerdir.Şimdiden çok teşekkürler
Yaz aylarında, sukulentlerin hemen hepsi bahsettiğiniz ortamda yaşar ve güzelce gelişir... İlkbaharın ve sonbaharın göreceli olarak soğuk ve nemli aylarında yaşayabilecek tür sayısı azalır... Tüm kışı atlatabilecek tür sayısı ise parmakla sayılacak kadar azalır...
dışarıda kış aylarını rahatça atlatabilecek benim bildiğim beş tür şunlar:

1- Sedum palmeri
2- Sempervivum tectorum
3- Opuntia humifusa
4- Carpobrotus edulis
5- Agave americana

Yukarıdaki ilk iki tür birkaç kıştır bahçedeki beton saksılarda, karın buzun altında da kalarak kışları sorunsuz bir şekilde geçiriyorlar... Opuntia humifusa ve Carpobrotus edulis'in de Sakarya'nın Karadeniz kıyısındaki Karasu sahilinde rahatça yetiştiğini biliyorum... Çocukluğumdan beri kumsalda ve yakınlarında her tarafta var bu iki tür... İklimi ve kış koşulları da Şile ile tamamen aynı Karasu'nun...

Yazdıktan sonra aklıma geldi, Carpobrotus edulis de bahçemde var ve kışı dışarıda, açıkta, karın buzun altında hiç sorunsuz şekilde geçirdi... Ayrıca, Opuntia humifusa'yı da daha önce Sakarya'da doğrudan bahçe toprağına dikerek yetiştirmiştim ve yine karın buzun altında her kışı uzun yıllar boyunca sorunsuz atlattı bu bitki de... (Yukarıya ekledim bu türleri de...)

İkinci Ekleme: Devasa boyutlara ulaşabildiği için gözümden kaçmış, Agave americana da çok ciddi soğuklara bile bana mısın demeyecek kadar dayanıklı bir sukulenttir, Marmara bölgesinin her yerinde bahçeye dikebilirsiniz.. Hele hele kaya bahçesinde çok rahat her türlü kışı atlatır... Yalnız, 2 metre yüksekliğe ve 3 metre genişliğe ulaşabileceğini baştan hesaplayıp da dikmelisiniz... (Yukarıya ekledim)

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön