View Single Post
Eski 22-03-2023, 08:39   #390
moso
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Biri köklendi, 1-2 yıl canlı kaldı ve sonra maalesef sürgün vermeden öldü... Diğeri sürgün verdi, sürgünü uzadı ve yaprak da verdi, ancak o da benim bir ihmalim nedeniyle sonradan öldü... O sürgün verenin de yaprak sapının dibinde a da olsa dal dokusunun bulunduğunu, o dokuyla koptuğunu düşünüyorum...
En azından hoya carnosa için, yapraktan köklenme gayet mümkün, ancak sürgün verebilmesi ancak yaprak koparken gövde dokusundan en az bir kısmının da kopup yaprak sapıyla birlikte köklenmesiyle mümkün oluyor anladığım kadarıyla...
Ancak yukarıdaki mesajda Mahmut Bey'in de dediği gibi daldan çelik alıp yetiştirmek lazım, yaprakla uğraşmak boşa çaba... Zaten hoya'lar çok fazla dal veren bitkiler, sık sık budamak bile gerekiyor büyüdüğünde... Daldan tutturup yeni sağlıklı bitki etmek hem çok kolay hem de neredeyse yüzde yüz garanti bir yöntem diyebilirim..
Neden bilmem yapraktan büyütmek istiyorum. Cidden takıntı oldu bende, uzun uzun emek verip sonrasında tatmak istiyorum sanırım, ayrıca çiçeksiz hali ile yaprağına aşık olduğum bir bitki. Bu 2. deneyişim. İlk denemem kış mevsimindeydi, ilginç olan yaprağın kışın olmasına rağmen 2 ay direnmesi oldu. Önemli bir detay vermişiniz, yanlış anlamadıysam uzun zaman sonra çıkan "sürgünün de yapraktan bağımsız köklenmesi lazım" dediniz, lazım ki tutunabilsin, yaprak sapına tutunan sürgün uzadığında kopar tutunamaz. Gerekirse sürgün sonrası daha derine tekrar dikim yapılabilir veya sürgün uzadıkça toprak eklenip sürgünün derinde kalması ve köklenmesi sağlanabilir... Gelişmeleri yazarım.

Düzenleyen moso : 22-03-2023 saat 10:09
moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön