View Single Post
Eski 21-09-2022, 20:36   #12
Kozalakgen
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
İnce uzun büyüyen kısımlar, büyümeleri esnasında yeterli güneşi alamadıkları için o formda büyümüşler ve maalesef bu kalıcıdır... Yani o kısımlar hep o şekilde ince ve cılız kalacaklar, ancak bundan sonra yeterli güneş sağlanırsa (ki sizin kaktüsünüz ideal olarak tüm gün güneş ışığı ister, bunu sağlayamıyorsanız en azından birkaç saat tam güneş ışığı sağlanmalıdır) yeni çıkan kısımlar kalın, geniş ve güçlü olacaktır...

Ben olsam yeterli güneş ışığı alıp düzgün formunda gelişen kısımları çelik olarak kullanıp güçlü bir taşıyıcı gövdeye sahip bitkiler yetiştirirdim... Esasında bunu defalarca yaptım da... İnce cılız kısımları da yeni çelikler almak için kullanabilirsiniz...

Kışın yeterli güneş ışığının olmadığı aylarda bu sorunu yaşamamak için b itkinin suyunu neredeyse tamamen kesip serin bir yerde tutarak gelişimini durduruyoruz, böylece güneşli aylarda tekrar gelişmeye başlayıp düzgün formda gelişmesi sağlanıyor...

Mesut bey çom teşekkür ederim. Peki hiç dokunmazsam ve böyle devam edersede sorun yok öyle anlıyorum güvenemiyorum kendime onları çelik olarak kullanmak için.

Kozalakgen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön