View Single Post
Eski 06-09-2022, 09:30   #8
evandevan5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
Artık çiçekleri gibi gövdeleride renkli cinsleri var bu türlerin yaklşık 150.000 adet bilinmektedir. kaliteli renk ve desenlere sahip olanları dünyasında 1 milyon tl' ye kadar alıcı bulabilmektedir kendisine. Bizim ülkemizde Süs bitkisi kültürü olmadığı için yeni başlayan kişilerinde yanlış yönlendirilmesine ve bu alanın gelişmesi engellenmektedir. Sosyal medya ortamlarında manasız kavgalar var bunların asıl sebebi tarafların hiç bir şekilde bu hobiden anlamaması tamamen olaylarının Para olmasındandır. Gymnocalycium bütün türler içinde gördüğüm en karmaşık genetiğe sahip bitki her tür genetik çaprazlamasına yanıt verebildikleri için çok acayip türler elde etmek mümkün oluyor. Bazı ChamaeCereus ve Lobivialar ile çaprazlama yapıldığında 6 renk ve daha fazlasına sahip çiçekleri olan türler üretmek mümkün oluyor çiçek çapları 9 cm oluyor. Gerçek anlamda başım ağrımasın sorun yaşadığımda destek alabilmeliyim diyen kişiler bu işi profesyonel olarak yetiştirici ünvanı ile yapabilenleri tercih etmektedir bu durum yurt dışında da aynıdır. Normalde ben halen kendimi bir yetiştirici üretici olarak görmesemde kendi çapımda olabilecek her şeyi araştırıyorum deniyorum. Gymnocalycium deneylerine başlamadan önce Echinopsisler üzerinde başladım çalışmalarıma sonuçlarını görünce Gymnocalycium türlerinde çalışmalarıma başladım. resimdeki türde farklı bir tür ile çaprazlamanın eseridir. Temel formülünü bildiğim için zaman zaman beğendiğim özel lobivia türleri ile denk gelirse çiçekleri çaprazlama yapıyorum. Küçükken bitkiyi bir lobiviadan ayırt etmenin mümkünatı yok diken yapısı birebir aynı oluyor. 3. senesinde çiçek açıyor yani 3 cm olduğunda bitki farklı tür kaktüsler ile çaprazlanan kaktüsler çok aşırı yavaş gelişim göstermektedir ama Lobivia, echinopsis, trichocereus bu 3 tür kendi arasında çaprazlandığında bu tarz yavaş gelişim gerçekleşmemektedir deneme yapacaklar için fikir olsun diye belirttim. Gymnocalyciumlar farklı tür çaprazlamayı kolay kabul etmemektedir o nedenle çaprazlama yaptım kesin oldu demenin mümkünatı yoktur.
sabah sabah içim açıldı vallahi.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön