View Single Post
Eski 13-08-2022, 15:12   #239
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
[quote=Sib;1617126]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sib Mesajı Göster

1. fotoğrafı yeri uygun mu diye sormak için koydum.
2. ve 3. fotoğraf dökülmeleri gösteriyor. (Umarım yüklenmiştir.)

Saksısını 3 yıl sonra bu sene değiştirdim. Besini bitmiştir bunca sene ve o yüzden dökülüyordur diye solucan gübresi ve torf koydum. Bu başlık altını da okudum ama yine de bilen biri bana ne yapmam gerektiğini söyler mi?
Işıkla ilgili problemden dolayı asimetrik olarak yanlara doğru uzamış anladığım kadarıyla. Şu andaki yeri iyi mi?

Evim genel olarak loş. En aydınlık yer burası ama hiç güneş ışığı almıyor burası.
Ne yapmalıyım sizce? Ölmesini hiç istemem
2000 yılıydı. Amerika - Hawaii'den 1kg kadar salon çamı (aruacaria) tohumu getirtmiştim. Hemen ektim tohumları (tohumlar çok kısa ömürlü, hasat edildikten sonra bir ay içerisinde çimlenme güçleri sıfıra geliyor). Tohumların çok azı çimlendi. Fidelerin bir kısmını arkadaşlarıma dağıttım. Bu arkadaşlarımdan bir tanesi, bitkiyi güneş gören bir pencere önünde büyüttü, diğeri ise gölge loş bir alanda büyüttü. Güneşte büyütülen ağaç, oldukça büyük oldu. Gölgedeki ise bonsai kıvamında kaldı. Sizin sorununuz, bitkinin güneş ihtiyacını karşılayamamak. Çözüm, güneş gören bir pencere önüne yerleştirin. Bu mümkün olmuyorsa, bir kaç tane led lamba (15-20 watt) ile bu ihtiyacı karşılayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön