View Single Post
Eski 24-05-2022, 15:45   #73
terastaağaç
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2022
Şeftali'de bit, böcek ve yaprak sararması

Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum. Evimin terasında 50 litrelik bir saksıda şeftali ağacı yetiştiriyorum. Geçen yıl dikimini yapmıştım. Mayıs başında siyah böceğin olduğu resimde de gözüken yeşil küçük bit oluşmuştu. Yaprakların özellikle yeni filizlenen kısımları kıvrılıp dökülmeye ve yapış yapış olmaya başlamıştı. Ben evde kendim arap sabunu ve su karışımı sıkarak bir haftada kurtulmuştum. Bu sene de yine mayıs başında bunlar oluşmaya başladı. Ben işlerimin yoğunluğundan dolayı boşverip kendiliğinden geçer diye bekledim ancak ağacın büyük kısmı sararıp yaprakları döküldü. Üstelik bu sene üzerinde birçok çağla da vardı. Ardından yeniden ben arap sabunlu su uyguladım ancak bu defa resimdeki böceklerden gördüm. İlk görünce tırtıl sandım ama yakından inceleyince daha farklı bir şey olduğu anlaşılıyor. Acaba nedir nasıl kurtulurum. Bir de sanırım küçük beyaz bite benzer bir şey daha var fotğraflar da pek belli olmuyor. Terastaki bu saksının yanında armut ve elma ağaçları var onlarda herhangi bir bulaşma yok ama biraz daha uzağında ceviz ve gül var onlara sıçramış gibi. Çözüm olarak ne yapmalıyım ?

Eklenen Resimler

terastaağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön