View Single Post
Eski 15-05-2022, 07:33   #246
Haşmet Asilkan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2022
Merhaba herkese,
Aşağıda yazacaklarımın çoğu bu forumda anlatılmış yazılmış , ben de bir hatırlatayım kendi nacizane tecrübelerimi aktarayım.

Ben de soapcalc sayfasını kullanarak sabun yapıyorum.
Yağ ve kostik miktarını hesaplayıp tutturamayan arkadaşlara bir iki önerim var.
Sitelerden-forumlarda-facebooktan sabun tarifi reçete bulmaya çalışmayın.

Aşağıdaki soapcalc sitesinin hesaplayıcısı.
SoapCalc

Aşağıdaki de sabunaria sitesinin hesaplayıcısı ve Türkçe.
https://toptan.sabunaria.com/sabun-hesap-makinesi/

Bu iki hesaplayıcı da aynı ve neyi ne kadar kullanacağınızı hesaplıyorlar.
Bu hesaplamalar olmadan sabun reçetesi aramayın ve kendi tarifinizi deneyerek kendiniz bulun.
Su-yağ miktarını %30-33 arasında tutun.%38 olunca süre gerçekten çok uzuyor.
İlk defa sabun yapacaksanız zeytinyağı-hindistancevizi yağı-hint yağı dışında bir şey kullanmayın , ustalaştıkça farklı çeşitte yağlar ekleyebilirsiniz.

Sabun yaparken %5 hint yağı (castor oil) kesinlikle kullanıyorum.Hindistan cevizi yağını da %30-33 civarı kullanıyorum gerisi zeytinyağı. Hesaplayıcı siteleri kullanın isterseniz shea kakao vb. ekleyebilirsiniz.

Termometreniz kesinlikle olsun , yağ karışımı ve su-naoh karışımının ısıları birbirine çok yakın olmalı deniyor.Ben ikisinde de 41-42 dereceyi yakalayınca karıştırmaya başlıyorum.
Naoh ile suyu karıştırdıktan sonra kolay kolay soğumuyor , acele etmeyin bekleyin sık aralıklarla ölçün.Bu arada da yağ karışımını tencerede ocakta bekletin ve 42-43 derece civarında olmasını sağlayın , soğudukça 3-5 saniye ocağın altını yakın ısıtın.

Reaksiyona girmeyen Naoh'ı elimine etmek-minimumda tutmak için superfat oranını %5'te tutun kuralına uyuyorum

Naoh olarak lavabo aç kullanıyorum , evde brita sürahi var sudaki kireci alıyor , o sudan kullanıyorum ama musluk suyu ile de yaptım sorun olmuyor.

Renklendirici ve koku verici yağlar kullanmıyorum. Başlarda biberiye ya da lavanta yağı alıp kalıba dökmeden hemen önce ekledim ama işe yarar bir koku vermiyorlar. Çok fazla kullanmak lazım bu da maliyeti arttırıyor.
Fakat şekli önemsiyorum . Önceden süt kartonunu - içine streçfilm uygulanmış borcamı kalıp olarak kullanıyordum . Ahşap kalıp aldım iyi sonuç veriyor.

Reçete-hassas tartı-doğru ısı , bunlara dikkat ettikten sonra başarısız olmanız mümkün değil.
Eğer sabununuz tutmuyorsa her basamağı gözden geçirin bir yerde hata yapmışsınızdır.

Bir de hangi yağın ne kadar kullanılabileceğini gösteren bir liste var , oldukça işe yarıyor.

Eklenen Resimler

Haşmet Asilkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön