View Single Post
Eski 08-04-2022, 12:30   #177
Acemibitkici42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2022
Fikirlerinize ihtiyacım var.

Arkadaşlar yeni bir bahçe aldık, bir sistem kurmak istiyorum ama nereden başlayacağım bilemedim. O yüzden size fikir danışmak istedim.

• Arazi A Noktasından F, E ve D Noktasına doğru eğimli. Yaklaşık 40 cm kot farkı var.

• Yaklaşık 1500 M2 ağaçlık alan ve 200 M2 de sebze ve yeşillik yetiştireceğim alan mevcut.

• Araziyi yeni aldığım için , ağaç dikim zamanını kaçırdım. Seneye araziyi ıslah edeceğim, Sebze alanının önündeki ağaçlık alanın çoğunu ağaçların verimine göre seneye sökmeyi düşünüyorum. O yüzden bu sene araziden en fazla şekilde nasıl yarar sağlayabilirim, ona bakıyorum.

• Arazi B ve C noktalarında D-E noktalarına eğimli . Kot farkı yaklaşık 30 cm.

• Arazi Şebeke Suyu ile sulanıyor, Koskiye sorduğumda 4-5 Bar basıncının olduğunu söylediler, hiç damlama sulama kurulmamış bahçeye hortum çekilerek sulanmış şimdiye kadar.

• Su kuyusu yok maalesef, yaklaşık 150 metreden çıktığını söylediler, maliyet fazla olduğu için hiç düşünmedik, boyumuzu baya aşıyor

• Çeşmelerin yerini resimde belirttim. Tesisatçı çağırarak çeşmeleri taşıyabilir/sayısını arttırabilirim.

• Sorum şu şebeke suyu ve piyasadan temin edeceğim su zamanlayıcıları ile buraya bir damlama sulama sistemi sermek istiyorum. Sebze için ayrı, ağaçlar ve bağlar için ayrı olmak üzere 2 hat sermeyi düşünüyorum.

 Piyasada bulunan su zamanlayıcıları ile (Su Hattına / Çeşme ucuna takılan pilli) bunu yapabilir miyim?
 Şebeke suyu basıncını damlama borusu kaldırabilir mi?
 Serim şeklim nasıl olmalı özellikle ağaçlık alanlarda kangal ve 16lık damlama borusunu nasıl sermeliyim?

Eklenen Resimler

Acemibitkici42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön