View Single Post
Eski 09-02-2022, 15:06   #3649
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busra041 Mesajı Göster
Merhabalar,

saz orkidesi ismiyle satin aldigim fakat saz orkidesine dair herhangi bir bilgiye ulasamayip arastirmalarim sonucunda cymbidium olduğuna karar verdiğim bitkim için bakim önerilerinizi almak istiyorum. Dar ve bol kok dolu saksidan cikartip kestane gubresi ile daha buyuk bir saksiya ektim. Aldigimda uzerinde cicekleri vardi. Arastirmalarimdan cymbidium bitkisinin soguk ortamlari sevdigini ogrenince balkonuma cikarttim. Boylece ciceklerinin tamamen kurudugunu gordum. Mevsimden mi kaynakli cicek dokme zamanindamiydi yoksa soguktan mi doktu bilemiyorum. Saksi topragi klasik orkide topragi mi olmaliydi? Yanlis birsey yapip bitkimi kaybetmek istemiyorum. Bazi yapraklarinda sararmalar meydana gelmis. Bilginiz varsa bakimini nasil yapmaliyim? Dogru ve saglikli bir gorunumemi sahip bilmek istiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.
İri perlit + ağaç kabuğu + kil bilyesi gibi gevşek ortamda yetiştirilmesi öneriliyor. Çiçeklerin belli bir ömrü var. Dökülmeleri doğal. Yaprak uçlarında kuruma vs. saksı harcı içerisinde çok fazla gübre birikimi olduğu sonucuna götürür. Saksı harcını değiştirin. Yazın 3-4 günde bir kışın 7 günde bir defa sulayın. Ayda bir gübreleyin. Her gübreleme öncesinde saksı harcından 3-4 litre memba suyu geçirip bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Sonra, hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya uygulayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön