View Single Post
Eski 05-12-2021, 21:06   #6
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Sn. Muda, değerli ve samimi yorumlarınız ve tecrübe paylaşımınız için çok teşekkür ederim. İmkanlarım elverdiği ölçüde mutlaka dikkate almaya çalışacağım; tabi sizin de belirttiğiniz gibi ideal şartları taşıyan çok fazla ekilecek alanımız olmayabiliyor

Benim merak ettiğim konulardan biri "Tazlar sarı domates özelinde yani sadece bu bitkiye has bir faktör olabilir mi acaba?" sorusunun cevabıydı. Anladığım kadarıyla özel bir durum yok. Gübre-su-çapa konusunda tüm sebzelerime eşit davrandığımı düşünüyorum. Dolayısıyla seneye yapabileceğim tek şey yerini değiştirerek bir daha denemek...
Sn.mister73;

Her çeşitten birkaç tane dahi yetiştirmiş olsak çok fazla elimizde tohum çeşidi olduğu, birebir aynı özellikte yetiştirme koşulları sağlayamadığımız için istediğimiz verimi alamıyabiliyoruz. Şu ana kadar tohum alınan yerde ve bildiğim arkadaşlarda yetiştirenlerde verim ve meyve tutumu bakımından şikayetçi olan olmadı. Yeniden yeri ve şartları değiştirerek durumlarına bakmak en güzeli. Bu yıl kış kar ve yağmurlarının çok az olması iklim şartlarının değişmesi nedeni ile çoğu sebze ve meyvede sıkıntı oldu. Umarım yeni sezonda bu gibi elimizde olmayan olumsuz etkenler meydana gelmez. Bizler bu işi hobi olarak yapıyoruz. Ticari olarak yetiştiricilik yapanlar için durum çok daha kötü sonuçlar meydana getiriyor. Özellikle domateste verim, tat olmadığı anda üreticiler kesinlikle gelecek yıllarda yetiştirmiyorlar. Bu çeşit de uzun yıllar boyunca üreticisini memnun ettiği için günümüze kadar gelmiş. Gelecek sezon yeniden üretirsem sonuçları paylaşırım.
Şimdi Tazlar sarı domatesi aldığım arkadaş ile görüştüm. Kendisi dahil yurdumuzun çeşitli yerlerinde yetiştirenler bu domatesten son derece memnunlarmış. Fotoğraf gönderince paylaşırım.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön