View Single Post
Eski 22-11-2021, 20:01   #2
its_just_a_ride
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba belki siz de dikkat etmişsinizdir armut ağaçları uzun sürgünler veriyor ve bunların budanması gerekiyor sonbaharda fakat problem şu ki armut ağacı bir sonraki sene meyveleri hep bu sürgünlerin ucundan veriyor şimdi eğer ben armut ağaçlarının budamazsam uzun uzun sürgünler üzerinde duruyor ve ağacı güçten düşürüyor ayrıca armut ağaçları uzun sürgünlerin ucunda meyveler verdiği için dallar hep eğik eğik sarkık sarkık oluyor belli ki bu dalları budamak ve kısaltmak gerekiyor ama o zaman da çiçek gözlerinin yani meyve gözlerinin tamamı kesilip atılmış oluyor size sormak istediğim bunun bir çözümünü nasıl bulabiliriz. Mesela santa maria armut için söyleyeyim dalların ortalarında veya alt kısımlarında çiçek gözü olmuyor sadece uçlarında oluyor ben şimdi bu ağacı nasıl budayacağım. Teşekkür ederim şimdiden.
Bunun bir çözümü olduğunu sanmıyorum. Söz konusu sorunu en çok şeftali yetiştiricileri yaşıyor. İlk birkaç yıl şekil budaması yapıp ana dalları gevrekleştirmeniz gerekli ki meyveleri tartsın.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön