View Single Post
Eski 23-10-2021, 20:30   #6
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Badem Salatalık

Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Salatalık
• Tohum çeşit adı: Badem salatalık

• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

• Tohumun kökeni (size nereden geldi): Geçen yılki tohum paylaşım etkinliğinde Sn. Elifaydın

• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edildi

• Tohumu ilk paylaşan: Sn. Musa Gündoğan

• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış çiftlik gübresi, kompost

• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı

• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Her sebzenin farkı cinslerini farklı bahçelere paylaştırdım. Bu bahçemde de başka salatalık ekilmedi

• Hasat yıl ve ayı: 2021 sonbahar

• Bitki tipi ve gelişim durumu: İlk başlarda gayet güzel gelişti, verimi de fena değildi. İlk bir aydan sonra yapraklarda sararma ile başlayan bir değişim geçirdi. Verim biraz düştü, meyvelerde de kabuk üzerinde pürüzlü
görüntü ve renk dalgalanması oluştu, boyut da küçüldü. Nedenini çözemedim. Neyse ki tohumluğu bu değişimden önce bırakmıştım.

• Meyvelerin ayırdedici özellikleri: Düzgün, parlak koyu yeşil kabuklu bildiğimiz (ve sevdiğimiz) badem salatalık. Küçükken hasat edilirse daha çıtır oluyor. Daha uzayıp irileşmeye bırakılırsa Çengelköy salatalığına benziyor.

• Yetiştirme özellikleri:

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben havalar ısınmaya başlayınca doğrudan viyole ekim yapıyorum

2. Tohumu ekim öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok

3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre ve ışık seviyor

4. İklim gereksinimleri: Yaz meyvesi olduğu için, en geç Nisan sonunda (geç ilkbahar donlarından sonra) viyollere ekilmeli

5 .Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumluk ayrılan salatalık iyice irileşip kahverengimsi hal alınca ve sapı kuruyunca.

Maalesef resim çekmeyi unutmuşum.

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 16-12-2021 saat 21:26 Neden: İlave bilgi
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön