View Single Post
Eski 10-10-2021, 20:39   #442
Batuhan Yılmaz
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Ben arada bir normal çeşme suyuyla ıslattığım temiz bir süngerle 2-3 kez siliyorum... Her yaprağı silmeden önce süngeri tekrar yıkayıp temizliyorum... Bir de bu işlemi iki üç kez tekrarlıyorum... Yani ilk silişimden sonra yaprakların kurumasını bekleyip tekrar temiz süngerle siliyorum... Az da olsa, ıslanan tozlar çamursu bir leke oluşturmasın diye bu tekrarlamayı yapıyorum... Sonuç hiç fena olmuyor... Tabii ki parlatıcılar gibi yağlı, pırıl pırıl bir görünüm ortaya çıkmasa da, yapraklar temiz ve canlı görünüyor... Belki bir adım daha ötesine geçilip çeşme suyu yerine kireçten arındırılmış su kullanılırsa kireç katmanı oluşmayacağından daha da canlı ve parlak görünebilir yapraklar...

Uzun yıllar önce ilk kez geniş yapraklı bitkiler bakmaya başladığımda parlatıcıları kullanmıştım... Çok güzel bir görüntü ortaya çıkarıyorlardı ve o dönemde gözlemlenebilir bir zararlarına şahit olmadım... Ancak sonra ben de sizin gibi uyduğum/okuduğum bazı görüşlerden etkilenip kullanmayı bırakmıştım...
Mesut Bey güzel cevabınız için çok teşekkür ederim. Yarın hemen deneyimleyip sizlerle paylaşacağım. Aklıma böcekler için neem yağı kullanan insanlar geldi acaba doğal zeytinyağı veya doğal katı hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar kullanılabilir mi? Yabancı kaynakları bir araştırmak lazım.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön