View Single Post
Eski 10-10-2021, 19:26   #441
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Evet şimdi ben bir soru sormak istiyorum sevgili dostlar. Ben yaprak parlatıcısı kullanmaya korkuyorum çünkü okuduğum yorumlara göre porları tıkıyormuş sanırım Monsteramın yapraklarımı doğal ve sürdürülebilir bir ev yöntemi ile nasıl parlatırım acaba ?
Ben arada bir normal çeşme suyuyla ıslattığım temiz bir süngerle 2-3 kez siliyorum... Her yaprağı silmeden önce süngeri tekrar yıkayıp temizliyorum... Bir de bu işlemi iki üç kez tekrarlıyorum... Yani ilk silişimden sonra yaprakların kurumasını bekleyip tekrar temiz süngerle siliyorum... Az da olsa, ıslanan tozlar çamursu bir leke oluşturmasın diye bu tekrarlamayı yapıyorum... Sonuç hiç fena olmuyor... Tabii ki parlatıcılar gibi yağlı, pırıl pırıl bir görünüm ortaya çıkmasa da, yapraklar temiz ve canlı görünüyor... Belki bir adım daha ötesine geçilip çeşme suyu yerine kireçten arındırılmış su kullanılırsa kireç katmanı oluşmayacağından daha da canlı ve parlak görünebilir yapraklar...

Uzun yıllar önce ilk kez geniş yapraklı bitkiler bakmaya başladığımda parlatıcıları kullanmıştım... Çok güzel bir görüntü ortaya çıkarıyorlardı ve o dönemde gözlemlenebilir bir zararlarına şahit olmadım... Ancak sonra ben de sizin gibi uyduğum/okuduğum bazı görüşlerden etkilenip kullanmayı bırakmıştım...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön