View Single Post
Eski 09-10-2021, 16:19   #2
köpük_bahçesi
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
1-China Jade Salatalık

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Salatalık,Cucumis sativus
Tohum çeşit adı:China Jade Salatalık
Tohum kaç yıldır sizdedir :1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Nevşehir
Tohumun kökeni :Kuzey Çin
Size nereden geldi:Sn. devrann
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede tek çeşit ekildi.
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler :Büyük baş
Kullanılan ilaçlar :---
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:
Hasat yıl ve ayı:Eylül 2021
Bitki tipi ve gelişim durumu:Güçlü gelişiyor sırık vb. bir şeyle desteklenmeli.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyveleri 50 cm civarında olan hafif dikenli, çekirdek oranı az,kıtır kıtır lezzetli bir çeşit.Aynı zamanda çok verimli sonbaharın ilk soğuklarına kadar meyve veriyor.

Yetiştirme özellikleri:
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Nisan ayında viyollere ekip fide yaptım Mayısta kalıcı yerlerine diktim.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Suyu sever.
4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahardaki ilk soğuklara kadar yaşar.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sararıp iyice olgunlaştıktan sonra alınır.
Çeşidin Hikayesi:Kuzey Çin'den popüler bir salatalık, hem bahçede hem de serada iyi yetişir. Mahsulün 216'da Han hanedanlığı döneminde batı Çin'den doğuya getirildiğine inanılıyor.

1. ve 2.(yeşil normal salatalık, sarı paylaştığım salatalık) bana ait resmi 3. internetten bulduğum çeşidi temsil ettiğini düşündüğüm resimdir.
Bu tohumun paylaşımı 10 kişi ile sınırlıdır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen köpük_bahçesi : 22-11-2021 saat 09:14
köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön