View Single Post
Eski 10-09-2021, 23:26   #51
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Bu sitedeki bilgiler çok daha iyi

https://dengarden.com/gardening/How-...a-Leaf-Cutting

Minik, ince sedum "Sonbahar Sevinci" tohumları bu tohumun içindedir. Bu makalede anlatıldığı gibi, hassas tohumları kalıntıların geri kalanından ayırmak için tohum kafanızı her zaman bir tel örgü elek üzerine yerleştirin.

Tohumlardan Sedum Dikim
Sedum tohumları dikkatli kullanılmalıdır. Çok küçük, hafif ve incedirler. Bunları paketler halinde satın alabilir veya mevcut sedumlarınızdan toplayabilirsiniz. Kendi tohumlarınızı toplamak için, çiçeklenme bittiğinde ve yeşilden kahverengiye döndüklerinde birkaç tohum başını kesin. Tohum kafalarını bir kağıt torbaya koyun ve torbayı serin ve kuru bir yerde en az birkaç hafta saklayın ve tohum kafalarının kurumasına izin verin.

Tamamen kuruduklarında, onları torbadan çıkarın ve tohumların düşmesine izin verecek çok ince bir elek (bir çeşit kasenin üzerine yerleştirilmiş) üzerinde (tohumları tohum başlarından parmaklarınızla ayırın) harmanlayın. ekrandaki kalıntılar. Tüm tohumlara sahip olduğunuzda, tohumların adını ve tohumların toplanma tarihini belirten etiketli bir plastik torbaya koyun. Sonbaharda çiçek açan sedumdan hasat edilen tohumlar bir sonraki baharda ekilebilir, ancak toplanan tohumları bir yıla kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Tohum ekmek için ideal zaman, sıcaklıkların 40 ila 70 derece Fahrenheit arasında olduğu ilkbahardır. Daima ince dokulu, steril tohum başlangıçlı bir toprak karışımı kullanın. Toprağı hafifçe nemlendirin ve tohumları içine bastırın, ancak tohumları toprakla örtmeyin.

Yassılık kullanıyorsanız, sedum tohumlarını sıralar halinde ekin ve kabınızı rüzgara veya cereyana maruz kalmayacağı bir yere yerleştirin (küçük tohumları yerinden çıkarabilir). Çimlenme genellikle iki ila üç hafta sürer, ancak bu süre zarfında toprağı nemli tutmanız gerekir.

Kök Kesme Yayılımı

Mevcut sedum bitkilerinizden birkaç gövde kesimi alabilmeniz gerekir. Her gövde, fotoğrafta gösterildiği gibi, alt yapraklar çıkarıldığında yaklaşık üç inç uzunluğunda olmalıdır.
Mevcut sedum bitkilerinizden birkaç gövde kesimi alabilmeniz gerekir. Her gövde, fotoğrafta gösterildiği gibi, alt yapraklar çıkarıldığında yaklaşık üç inç uzunluğunda olmalıdır.

Kök Kesimleri Kullanarak Sedum Yayılması

Bu, herhangi bir bitkiyi çoğaltmanın kendi kişisel yolum çünkü tek bir bitkiden çok daha fazla yeni bitki yapmanızı sağlıyor. Bitkiden tomurcuklanma veya çiçeklenme olmadığı herhangi bir zamanda gövde kesimleri alabilirsiniz ve hemen hemen tüm sedum türleri bu şekilde çoğaltılabilir.

Tek yapmanız gereken sağlıklı bir kökle başlamak. Genel olarak, yaklaşık iki ila üç inç uzunluğunda bir bölüm kesmeniz gerekir (kural olarak, bitki ne kadar büyükse, o kadar büyük bölüme ihtiyacınız olur). Kestiğiniz bölümlerin her birinin üzerinde en az birkaç yaprak olmalıdır. Sondaki sedum türlerini çoğaltıyorsanız, yaprakların gövdeden çok nazikçe soyulması gerekecektir.

Önce bir sapı suya ve ardından köklendirme hormonuna daldırın (TakeRoot by Garden Safe kullanıyorum ve her kesimde başarılı oldum). Sapı bir tepsi veya saksı toprağının (iyi drene edilmiş) bir kabına hafifçe itin ve her gün, en az günde bir kez dikkatlice sulayın, ancak kesimlerin sulamalar arasında biraz kurumasına izin vermek daha iyidir, bu nedenle onları yalnızca iki kez sulayın. kesinlikle gerekli olduğu gün. Kesimlerinizin köklenmesi üç hafta kadar sürebilir ve başarıyla köklendiğinde onları daha az sulamaya başlayabilirsiniz.

Yaprak Kesme Yayılımı

Yaprak kesimlerini kullanarak çoğaltmak, çok daha fazla bitki elde etmenin çok etkili bir yoludur. Bu fotoğrafta, yaprağa sadece çok az miktarda sapın bağlı olduğunu görebilirsiniz. Yaprağın dibinde yeni bitkicikler büyümeye başlıyor.
Yaprak kesimlerini kullanarak çoğaltmak, çok daha fazla bitki elde etmenin çok etkili bir yoludur. Bu fotoğrafta, yaprağa sadece çok az miktarda sapın bağlı olduğunu görebilirsiniz. Yaprağın dibinde yeni bitkicikler büyümeye başlıyor.

Yaprak Kesimleri Kullanarak Yayılma

Mevcut sedumunuzdaki her yaprak potansiyel olarak yeni bir bitki olabileceğinden, bu çoğaltma yöntemini kullanarak yüzlerce yeni sedum bitkisi potansiyeline sahipsiniz. Yaprak yayılımı, bitkilerinizi tohumlardan başlatmaktan daha hızlı ve daha öngörülebilir.

Sedumunuzu yaprak kesimlerini kullanarak çoğaltmak için, çok keskin bir bıçakla yalnızca sağlıklı yaprakları kesin ve her birinin kısa bir sap parçasına sahip olduğundan emin olun. Yaprağın ucunu köklendirme hormonuna batırın, ardından sapı nemli bir saksı toprağına yapıştırın.

Bahçe ısıtma yastığınız varsa, tepsinin veya tencerenin altını yaklaşık 75 derece Fahrenhayt'ta tutmaya çalışın. Yeterli nem seviyelerini korumak için sık sık su püskürtün. Ayrıca tepsinizi veya tencerenizi şeffaf plastikle kaplayabilirsiniz.

Yapraklar, yaklaşık iki ila üç hafta sonra, tabanda yeni bitkicikler oluşacak şekilde iyi köklenmiş olmalıdır. Sapın etrafında oluşan bu yeni bitkicikler, nakli için kullanılır ve eski yaprak artık atılabilir.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön