View Single Post
Eski 03-09-2021, 21:48   #17
Kemal_d
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-02-2021
Ginkgo Biloba

Merhaba Baki bey.Bu güzel resimler için çok teşekkür ederim.İşte bu ağaçlar gerçek zenginlikler bence.Çünkü gelecek nesillere miras kalabilecek,binlerce yıl yaşayabilecek canlılar.Havamızı oksijenden zenginleştirmeleri,bizleri güneşin zararlı ışınlarından korumaları,moral kaynakları olmaları,çevremizi güzelleştirmeleri onları gerçek zenginlik kaynağı yapıyor benim naçizane görüşüm.Bu ağaçlar sonsuzluğun sembolü olarak saygı görmüşler.Onların ekilmesinde emeği geçenlere buradan çok teşekkür ederim. Bahsettiğinize göre ağaçların %10'u ancak meyve veriyormuş,çünkü %90'ı erkek ağaç .Yani fidanlıklarda çelikleme ile elde edilmişler.Tohumdan ekilip filizlendirilmiş olsalardı %50 erkek %50 dişi olacaktı.Maalesef işte tam bu yüzden biyolojik çeşitlilikleri giderek azalmakta.Aynen klonlama gibi düşünün, bir ağaçtan ki bu erkek ağaç oluyor çelik alarak yetiştiriliyorlar.Yeni ağaçta ilkinin aynısı oluyor.Hatta yaşı bile ilk ağaç kaç yaşında ise o kadar oluyormuş.Yani diyelim ki çelik aldığınız ağaç 40 yaşında ise yeni ekilende kırk yaşında dememiz gerekiyor.Çelikle çoğaltmanın tercih edilmesinin nedeni ise erkek ağaçların tercih edilmesi,işte bu yüzden nesli tehlike altında bitki türleri listesinde ne yazıkki.Bir de zaten dünyamız her ağaç türü için zaten giderek zor bir gezegen oluyor betonlaşmadan ötürü.Bu sene ekilen ağacın meyve vermesi de çok güzel.Çünkü 20'li yaşlarında ancak meyve verdiklerini biliyorum.Meyve verenler en az 20 yaşında olmalılar.Bu forumda daha önceki aylarda aynı başlıkta gene sohpet açmıştım.Bakabilirseniz eğer o zamanlar benden fide isteyen doğa dostu arkadaşlara aramızdaki şehirlerarası mesafeden ve fidanların henüz çok ufak oluşlarından dolayı fidanların zarar göreceklerini de düşünerek gönderememiştim.O zamanlar meyvelerinden yollamamı isteyenler olmuştu.Ben ise o sene topladığım tüm meyveleri ekmiştim.Belki bu saygıdeğer üyeler ile bir şekilde iletişim kurabilirsem (sizde bu kıymetli dostlara yazabilirseniz) meyveleri dağıtabiliriz.Aydın,Kuşadası,Bitlis'ten bahçe sahipleri Ginkgo Biloba yetiştirmek istediler.Ancak bende meyve kalmamıştı.Tecrübelerim ile söyleyeyim Ocak ayının sonlarına kadar meyveler yere düşüyorlar.Filizlenme en yüksek oranda en olgun meyvelerden oluyor.Kargo ile nasıl yollanır demişsiniz.Ancak hemen söylemeliyim ki zaten meyvelerin etli yumuşak kısımları bir eldiven giyilerek su altında uzaklaştırılır ve bir kağıt havluda vs kurulanıp saklanır,ekilene kadar.Dolayısıyla tamamen kokusuzdurlar.Kalan çekirdek aynı bir erik çekirdeği düşünün onun gibidir.Kokmaz ve tertemizdir.Baki bey bence meyveleri hiçte kötü kokulu değiller.Doğa kokuyorlar.Meyvesi kokacak diye son derece sıradan bir sebeple klon ağaç yetiştirmeyelim.Tohumdan filizlendirelim.Türlerini koruyalım derim.En derin saygılarımla.

Düzenleyen Kemal_d : 03-10-2021 saat 21:40
Kemal_d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön