View Single Post
Eski 07-08-2021, 23:09   #10
Kemal_d
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-02-2021
Merhaba Doğa dostu arkadaşlar,Sizlere çok değerli bir ağaçtan bahsetmek istiyorum.Özellikle bahçesi olan ve sabırlı olanlara.Ginkgo Biloba ağacını bilenler çoktur.250 milyon yıldır değişmeden günümüze kadar gelmiş ,botanikcilerce bir benzeri olmadığı söylenen ,yüksek ağaç kategorisinde ,dekoratif ,egzotik ve estetik, çok uzun ömürlü ,bitki hastalıklarına ve hava kirliliği gibi olumsuz şartlara çok dayanıklı,iki evcikli yani erkeği ve dişisi olan ,yaşayan fosil ve uzun ömürlüğün sembolü bir ağaçtır.Ne yazık ki günümüzde çelikten çoğaltma ve betonlaşma gibi nedenlerden dolayı nesli tehlike altında bitkiler listesinde .Naçizane ben bu ağacın meyvelerinden fide/fidanlar yetiştirdim.Henüz bir yıllıklar.Tohumdan filizledikleri için çelikle çoğaltılmış olanlardan biyolojik çeşitlilik açısından daha değerliler.Bahçesi,toprağı olan ağaçsever dostlara bu fide/fidanları yetiştirmelerini öneririm.Çok dayanıklı ağaçlar olduklarından (iyi drene toprakta çok mutlu olurlar) emeklerinin karşılığını yetiştirecek arkadaşlar alacaklardır.30-40 metre boylanabilir ve dirençlidirler.Saygılarımla

Kemal_d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön