View Single Post
Eski 25-07-2021, 17:32   #26
Ali.H
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2021
Limon selvilerindeki sıkıntı

Herkese Merhaba Arkadaşlar;

İsmin Ali, Mühendisim ve siteye yeni üye oldum. Öncelikle sitede emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ayrıca danışmak istediğim bir konu var ;

Yaklaşık 1 ay önce bahçemin çimlerini yeniletmek için bir bahçıvanla anlaştım. Yaptığı işlem önce yosunlaşma ve yabani otlar için ilaçlama, sonra havalandırma, tohum ekme, gübreleme, kapaklama...vb standart işlemlerdi. Yaklaşık bir ay sonra çimlerim çıktı ama bahçe sınırlarımı belirleyen limon selvilerimin bir kısmı fotoğrafta göründüğü gibi bir hal aldı. Acaba bu ilaçlama sebebi ile mi olmuştur. Bahçıvana sorduğumda ilaçlamanın limon Selvilerine zara vermeyeceğini, bunun Marmara bölgesinde bu aralar baş gösteren bir hastalıktan kaynaklı olabileceğini söyledi. Oda bunu gelip benim bahçemi gördükten sonra başka bir ziraat mühendisine danışarak öğrenmiş. Konu ile ilgili hiç bir bilgim olmadığından bir yorum yapamıyorum.

Aşağıdaki konularda görüş ve önerilerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum;

- Bu durum ilaçlama kaynaklı olmuş olabilir mi?
- Bu limon Selvilerini sonrasında kendilerini toparlar mı yoksa daha da kötü mü olur.
- Bahçıvan aksam serinliğinde yukarıdan fıskiye ile yağmurlama yapmamı önerdi, sizce işe yarar mı?
- Birde bahçıvan hastalık olduğunu söylediği için bir ilaç önerdi, sizce kullanmalı mıyım?
-**** ne yapabileceğim ile ilgili başka önerileriniz var mıdır?

Şimdiden teşekkür eder , yardımcı olabilecek tecrübeli arkadaşların desteğini rica ederim.

Eklenen Resimler

Ali.H Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön