View Single Post
Eski 24-06-2021, 21:53   #650
Tillandsia
Ağaçsever

Tillandsia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Zor bir durum gerçekten. Bahsettiğiniz kurt şundan mı?
Bizim bahçe, hatta sebze yatakları bile bununla kaynıyor. Şu ana kadar net bir zararını görmedim ama nereyi kazsam çıkıyorlar, çimin altı dahil. En büyük zararı şu ki, onları yemeye gelen rakunlar çimi söküyor. Bu çevrede herkesin bu durumdan şikayetçi olduğunu biliyorum, o yüzden benim kompostla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Zaten dediğim gibi çimin altında da varlar. İnsanlar çimleri darma duman olmasın diye "Grub killer" ilaçlar uyguluyorlar ama ben çok büyük sorun yaratmadıkları için organik bir çözüm var mı diye araştırmadım henüz.
Bahçenin bir köşesinde deneyin isterseniz? Bakarsınız toprağın mikrobiyal dengesini etkileyip olumlu bir döngüye falan neden olur...
Sevgili Gilan evet bahsettiğim larva resimdeki ile aynı. Bendeki sebzelerimin köklerinide yedi. Ağaçlar netten araştırdığım kadarı ile larva hali benzer olan bir kaç böcek varmış. Bazıları köklere zarar vermiyormuş, hatta kompost ve gübre varsa bunlarla besleniyormuş. Belki sizdekilerde bu türdür. Bende ki ne yazık ki kökleri yiyen türden. Ne yapalım artık buda bahtımıza diyeceğiz. Ama dediğiniz gibi belki kompost niyetine gömersem bu larvalar onlarla beslenirler ağaç ve sebzelerime gelmezler diye düşünmeye başladım. Bu arada bahçeniz çok güzel olmuş. Elinize emeğinize sağlık

Tillandsia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön