View Single Post
Eski 03-05-2021, 00:26   #1654
Alperen4181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi begoonville Mesajı Göster
Çelik alırken taze sürgünlerden değilde daha yaşlı dalları tercih ediyorum. Uzunluk olarak en az 7 node (düğüm/yaprak ve dikenin çıktığı yer) olarak sayıyorum. Çelikler için ithal torf kullanıyorum. yerli torf da olur ama fırında 100 C ısıtmalısınız. aksi takdirde mantar sinek vs oluşabiliyor. çelikleri 4 gün suda bekletiyorum. dikimden önce ballı suya batırıyorum. hatta birazda tarçın ekiyorum. Torfu tava haline getiriyorum önceden. ne çok ıslak ne çok kuru olacak. diktikten sonra uzun süre sulama yapmayacaksınız. Köklendirmeyi hızlandırmak için Hormon kullanıyorum. her çeliği plastik bardaklara tek olarak daha kalın çelikleri 2 adet olarak ufak saksılara dikiyorum.Üzerlerine şeffaf poşet geçirip 20 25 C sıcaklıkta direk güneş ışığı görmeyecek şekilde köklenmeye bırakıyorum.
Merhaba. Birkaç sorum olacak
Üzerlerine şeffaf poşet geçirdiğinizde küflenme mantar gibi sorunlar çıkmıyormu sizde. Ben üzerini ne zaman kapatsam bunu yaşadım. Bunu engellemek için ne yapıyorsunuz? Ballı suda ne kadar bekletiyorsunuz? Suyla balın karışımı yeterlimi herhangi bir ölçü söz konusumu bunda mesala bir kaşık bal biraz su gibi. Hormon olarak ne kullanıyorsunuz? Hormonu dikimde değilde sularken mi kullanıyorsunuz sanki öyle anladım. Mesala en son çeliği hormona batırıp sonra torfa dikmek gibimi? İba ise kaç ppm? Değilse direk marka söylerseniz sevinirim Ve çelikleme zamanınız nedir. Çok fazla soru oldu sanırım. Mazur görün. Cevaplar için teşekkür ederim.

Alperen4181 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön