View Single Post
Eski 01-04-2021, 19:42   #2417
musk
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocs Mesajı Göster
ben balkona koydum güneş de alıyor ve yakmıyor. yaprakları ve formu çok güzel ama tomurcuklar açmaya yakın dökülüyor bir yıldır bu böyle
Gardenya ne güneşten ne soğuktan kolay kolay etkilenmez. Ayrıca Bu bitki suyu sünger gibi emer, yani suyu sever. Yeni aldıysanız çiçeği döker. Toprağı suyu tutan çamurlaşmış bir yapıdaysa yine döker. Toprak yapısı dahaöoncede yazdım, geçirgen olacak Tercihen cocopit, torf, vermikulit ve perlitten oluşan bir karışım kullanılmalı. o zaman bitkinin keyfini görürsünüz. Tabi her ay muntazam demir sülfat ve limon tuzu verilmeli.

Üretim; Havai daldırma Tercihen spagnum yosunu ile yoksa yukarıdaki tavsiye karışım toprakla, veya direk çelik almakla. Çelikler bir saksıya bir kaç tane konabilir. Ancak bolca sulanıp poşetlenecek. 2-3 hafta dokunulmayacak Zaten kökler toprak üstünde kalan yerlerden bile fışkırıp toprağa girecekler . Bu süreçten sonra arada açık poşet ağzı açık bırakılarak alıştırılacak sonrada normal saksılara alınacak. Zipli poşet, veya büyük kapalı pet şişe kullanılabilir. Bakın görün nasıl kökleniyor

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön