View Single Post
Eski 24-03-2021, 13:13   #419
deniz elif
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2018
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Monstera deliciosa'nın küçük yapraklı ve dev yapraklı iki kültivarı (çeşidi) var... "Küçük" denildiğine bakmayın, o kültivarın yaprakları 30-35 santim oluyor en az... Dev kültivarın yaprakları 80-90 santim kadar olabiliyor... Her ikisinde de yapraklar yırtık... Yani bundan sonra çıkacak yapraklar mevcut olandan daha fazla yırtıklara ve deliklere sahip olacak...
Sizdeki kültivar küçük yapraklı olan... Yani 30-35 santim ya da biraz daha büyük olacak yapraklar... Bitkiniz bir sarmaşık gibi hızlı uzayacaktır...
Dev yapraklı kültivar daha yavaş uzuyor, gövdesi çok kalın oluyor, yaprakları da hem çok yırtıklı hem de ortadan itibaren 3 sıraya kadar yuvarlak deliklerle dolu oluyor... Daha önceki sayfalarda benim paylaştığım resimlere bakabilirsiniz net fikir edinmek için... Sizin bitkiniz onlardan daha az yırtığa ve az sayıda yuvarlak deliklere sahip olacak, rengi de biraz daha açık olacaktır...

Bence bitkiniz için uygun ışık ve sıcaklık koşullarına sahip nihai yeri belirledikten sonra birkaç hafta yerine alışması için bekleyin, sonra saksı değişimini yaparsınız... Ben monstera deliciosa'yı ilk seferde çok büyük saksıya dikiyorum, sonra bir daha hiç saksı değişimi yapmıyorum...Çünkü çok iri bir bitki, ve büyüdükçe saksı değişimi zorlaşıyor, bitkinin zarar görme ihtimali artıyor... Uygun toprak kullanır uygun aralıklarla da gübrelerseniz çok uzun yıllar hiç sıkıntı olmadan gelişebilir böyle bir saksıda...

Bitkiniz çok sağlıklı görünüyor, en alt yapraklarda sararma olması normal, ömürlerini tamamlamış olabilir o yapraklar...

Devetabanının istediği ortam ve bakım koşullarını iyice okuyup dikkatle uygulamanızı öneririm... Mesela sıcaklar arttıkça sık sık yapraklara su püskürtmenizin bitkiye çok iyi geleceği hususunu ben hatırlatmış olayım...Önceki sayfalarda diğer bilgileri bulabilirsiniz.. Bol şans...

.

Çok teşekkür ederim Mesut bey sizin fikirleriniz önemliydi benim için, yazdıklarınızın çoğunu okudum okumaya da devam edeceğim. Sizin tüm bilgilerinizden faydalanıyorum her daim. Nisan ortaları gibi saksı değişimi düşünüyorum. Acemi anne gibi gözüne bakıyorum sürekli.

deniz elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön