View Single Post
Eski 06-03-2021, 08:43   #1104
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
İyi günler. Güler abladan aldığım aloe veram bir türlü kendine gelemiyordu ( ben bakım konusunda epey acemiydim ) geçen kışı açık balkonda geçirdi ama malum kış olmadıydı. Bu senede dışarda duruyordu ki yaprak uçlarına don vurduğunu farkettim. İçeri aldım yaprakları budadım. Zaten kendisiyle bir türlü anlaşamadıydık. Ya herru ya merru bişeyler yapıcaz senle dedim. Budamayı yaptım ki son aşamada ne göreyim yavru vermiş��. 4..5 gün İçerde ısıtılmayan odada kaldı. Hava düzelince dedimki kendime bu dışardayken yavruladı ve yaz kış hep dışardaydı yine koydum dışarı. Ama havalar yine bozuyor soğuk olcakmış epey, aklım yavrumda. O zarar görmesin diye ne yapmalıyım. Bu arada ana yapraklar hâlâ jelsiz��
Not: resimleri tlf yükledim. Düzeltmeyi yapamıyorum
Aloe vera'ları İstanbul kışında mutlaka içeri almak gerekiyor. Bitki tamamen donmadığı için bence çok şanslısınız (Aslında donmamasına da şaşırdım, umarım kök ve gövdesi zarar görmemiştir)... Aloe vera sıcak ve mümkün olduğunca az nemli bir ortam, orta yoğunlukta güneş ışığı, geçirgen bir toprak/salsı ve az sulama istiyor... Bu şartları sağlamaya devam ettiğinizde mutlaka bir süre sonra hem yavru verecek hem sağlıklı kalın yapraklar üretecektir... Elinizdeki aloe vera kültivarı da gerçekten çok kaliteli, güzel bir kültivar, çiçekçilerde ve yapı marketlerde falan satılanlardan çok daha iri ve güzel görünümlü... Güler Hanım çok sağolsun bana da göndermişti birkaç yıl evvel...

Soğuklar geçince yavaş yavaş güneşe alıştırıp balkona çıkarırsanız yaz sonuna kadar oldukça gösterişli, heybetli bir bitkiye dönüşecektir... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön