View Single Post
Eski 24-02-2021, 19:45   #75
chelik26
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ancestral Mesajı Göster
İmar durumu için başvurduğunuzda bakılan şeylerden birisi DSI sulama alanı.

DSI sulama alanındaysanız yapı ruhsatı beklemeden elektrik bağlatabiliyorsunuz, ben kanaldan su çekeceğim, motora elektrik lazım diye. Dediğiniz gibi, ilçe ve beldelerdeki sulama birliklerine yıllık bir ödeme yapıp salınan sudan kullanıyorsunuz.

Biz sulama havzası dışında olduğumuz için DSI kabaca; aç kuyunu, su çıkarsa çıkar çıkmazsa ne halin varsa gör dedi. Kuyuya elektrik için ayrıca proje istedi Aydem. Bizde masrafımız çok tekrar proje işine girmeyelim, karıştırmayalım diye elektrik bağlatmak için yapı ruhsatını bekledik. Bizimkisi baya dağdan gelen su, yol yapmış kendine, zamanla tarla sınırlarına yönlendirmişler, hem sınır bellemişler, hem su akıyor.

Bizim geçen 1.5 sene içerisinde muhatap olduğumuz kurumların içinde DSI de var yani.

Resmi kurum demişken, izninizle hem bilgi vereyim hem birazcık dert yakınayım,

Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğü
Seydikemer Belediyesi
Seydikemer Kaymakamlığı
Seydikemer Ziraat Odası
Fethiye Lihkab Bürosu
Muğla İl Tarım Müdürlüğü
Muğla Büyükşehir Belediyesi
Muğla Valiliği
Aydın Tarım Bölge Müdürlüğü
Mimarlar Odası
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
DSI
Aydem
Türk Telekom
Muski (Bu kuruma ayrıca gıcığım. Arazinin içinden geçen boruya yapacakları 1 ek, toplasan 1.5 metre boru. Sayacı bize aldırdılar, yok çekvalf yok bilmemne aparatı, 300 lira para verdik. Ayrıca 4500 liraya yakın harç, ıvır zıvır bedeli ödedik. Ayda 7.5 lira su faturası gelecek diye 4800 lira para. İskanda Muski'den belge istemeselerdi bağlatmayacaktım.)

Bu 14 kurum ve 3 özel şirket, yaptığımız inşaatın türlü aşamalarında, çoğunlukla birden fazla kez;

- Harç/depozito/yol parası/ölçüm parası istedi,
- Olmaz dedi, olur dedi,
- Vergi ödetti,
- Kontrole geldi,
- Elektrik bağladı,
- Su bağladı,
- Ölçüm yaptı,
- Ceza kesti.

Ayrıca, projede yer alan 2 mimar, 3 inşaat mühendisi, 1 harita ve kadastro teknikeri, 1 makine mühendisi, 1 elektrik mühendisi, 4 yapı denetim şirketi mühendisi mevcut.

Hepi topu yaptımız 1 ev 1 besihane. Geriye dönüp bakınca, Allah sabır vermiş.
Bu kadar bürokrasi ile ben kavga ederim. Hemde iyi kavga ederim ama ettiğim kavga boş kavgada olmaz
Sene 98 zonguldak işbank ta koop ödemesi yapacağım, kars işbanktaki para zong gelecek, ordan esk havale olacak. Memur iyi para istedi karstan zong da. Ben çıldırdım tabii, herşey bilgisayar üzrinden ne parası vs, mdr yrd duymuş geldi, beni aldı odasına bir çay içtik, çay içerken benim para geldi para gitti tüm işler halloldu. Sonraki 40 ay boyunca her ay mdr yrd odasına uğradım sadece, arada birde çilingir sofrası kurduk tabii )

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön