View Single Post
Eski 19-02-2021, 19:14   #66
ancestral
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Yok yok, kesinlikle olamaz, ya siz Tr de yaşamıyorsunuz, ya siz bu toplumun içinden çıkmış olamazsınız
Yok abi imkanı yok
Ben mesela, önce yaparım sonra araştırırım, şaka yapmıyorum.
Ama siz hakkaten bu toplumdan çıkmış olamazsınız, marstan fln gelmiş olmayasınız? )))
Teşekkür ederim.

Ben kendime bir kural koydum, eğer 500 liranın veyahut enflasyon farkı için 50 euro diyelim, üzerinde bir harcama yapacaksam alacağım/yaptıracağım şeyi en az 3 ay araştırırım. Bunu her alışverişte ve yatırımda uyguluyorum. Elbet şaştığı noktalar ve pişmanlıklarım oluyor ama %95 mutluluk getiriyor.

Birde değişik, ülkemizde vay be dedirten huylarım var, azıcık ahkam keseyim

-İşçinin parasını teri soğumadan vereceksiniz, kimsenin hakkınızda kötü konuşması için fırsat vermeyeceksiniz.
-Birisiyle anlaştıysanız, artık o işin/malzemenin fiyatını başkasına sormayacaksınız, ilişkinizi ve yapılacak işi etkiler.
-Ustayı iş başlamadan iyice darlayıp, eğer istediğinizin tersi bir şey yapmıyorsa çalışırken rahat bırakacaksınız.
-Kimseye yukarıdan bakmamak lazım, ama her söylenene de inanmamak lazım.
-İş bitene kadar kimseye ne kadar para ödediğinizi söylemeyeceksiniz.
-Aldığınız malın parasını peşin ödeyip, gerekirse hesabını sonuna kadar soracaksınız, bizim esnafımız hesap soran adam görünce dut yemiş bülbüle, far görmüş tavşana döner. Peşin para ödemek sizi alacaklı konumuna geçirir.
-Her işi zamanında, acele etmeden ve ertelemeden yapmak lazım, son dakika asla iş yapmayacaksınız.
-Sonuna kadar pazarlık yapmakta sıkıntı yok ama en ucuzunu yapanla çalışmayacaksınız, toplam sahip olma maliyeti denen bir şey var, uzun vadede zararlı çıkarsınız.

En son paratoner yaptırdık, arkadaş araziden çıkmadan tüm parasını eft ile göndermiştim, arkadaş diyorum çünkü hala arar sorar, namım Fethiye'de yürümüş, 2 ay öncesine kadar usta bulamayan ben telefon açtığım anda 2-3 teklif alıyorum ve fiyatlar şişik değil.

Kepçe operatörümüz mesela, haftalarını burada harcadı, canını ver desem sağolsun verir. Başım sıkışsa derdimi çözer.

Mutlu olursunuz inanın.
Size inanılmaz gelecek ama şimdiye kadar hiç kazık yemedim.

Başlığı iyiden iyiye sohbet ortamına döndürdüm ben biraz daha fotoğraf koyayım.

ancestral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön