View Single Post
Eski 22-01-2021, 14:37   #307
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fraser Mesajı Göster
Sorunun ne olduğunu anlayamadım, açıklayıcı bir bilgi de bulamadım. Çürüme gibi ama emin de olamıyorum. Dipten boğumlar kahverengileşiyor ve o yöne doğru eğiliyor. Kaktüslerimden birini ciddi anlamda kötüleştirdiği fotoğrafta da görülüyor, kurtarılabilir durumda mı? Diğeriyse daha iyi durumda gibi. Kaktüslerimi kurtarmak için ne yapabilirim?
İlk iki resimdeki bitkiniz (Kaynana Topuzu - echinopsis oxygona) soğuğa oldukça dayanıklıdır.. Fazla sulamaya da diğer kaktüs türlerine kıyasla yine oldukça dayanıklı bir türdür... Çürüme olduğunu sanmıyorum... Göründüğü kadarıyla bitki toprağın çok dışına dikilmiş, yani yeterince derin dikilmemiş... Birkaç santim daha fazla toprağa girecek şekilde yeniden dikmenizi öneririm... Ayrıca ince 2-3 çubukla destekleyebilirsiniz kökleri iyice gelişip bitkiyi sabitleyinceye kadar... Ben çöp şiş için kullanılan bambu şişleri kullanıyorum bu tür küçük bitkileri desteklemek için...
Son resimdeki kaktüsünüz bir mammillaria... Mammillaria'lar soğuğa, fazla neme karşı çok daha hassaslar... Mantar hastalıklarına ve kök çürümesine yatkınlar... Ortam sıcaklığına ve fazla su vermemeye dikkat etmek gerek... Onun durumu için resimden net bir şey söyleyemeyeceğim...

Yalnız kullandığınız saksıları biliyorum, onların alt delikleri yok ve bu nedenle fazla suyu tahliye edemiyorlar. Bence dibi delik ve ayrı altlığı olan saksılar kullanırsanız çok daha iyi olur... Bol şans..

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön