View Single Post
Eski 21-01-2021, 09:49   #14
Crocs
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
bu başlığı ilk açanlar burada mı maalesef fakir bir ülkeyiz kabul etmek gerekiyor. 90larda insanlar parası varsa bile gereksiz harcama yapmazken şu an aşırı bir sarfiyat var. Çoğu da ithal şeyler. Sonuçta devlet de bu ithalat kaynaklı ekonomik açığı, üretim yapmadığı için vergiyle bizim üzerimizden çıkarıyor. Tamam belki herşeyi yerli üretemeyiz. Herşeyi yerli yapmanın mantığı yok ama çok basit bir sümbül ya da menekşe bile bakıyorum toptancıda hep ithal. Bu kadar da ithal etmeye gerek yok.

Bir diğer sorun da vergi toplama oranları. İlginçtir ki doğuda ve güneydoğuda kaçak elektrik bedelini biz ödüyoruz diye şikayet ederiz ama markette almadığınız fişin, esnafta orada burada almadığınız fişin vergisini de devlet döndürüp dolaştırıp herkesten bir şekilde tahsil ediyor. Kayıt dışı ekonomi %50lere kadar çıkmıştı birkaç yıl önce. Benim anladığım bu vergisi alınamayan %50lik kısmın yükünü de diğer %50 ödüyor şu anda. O da banko tüketim olan elektrik, doğalgaz, benzin, dizel gibi kalemlerde karşılanıyor. Sonra da fatura böyle geliyor işte

Bugün elektrik faturasının 1/3ü dağıtım bedeli 1/3ü kullanım bedeli kalanı ise vergi şeklinde.

Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön