View Single Post
Eski 29-12-2020, 06:34   #10
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Budama konusunda haklılık payı yüksek . Komşum sonbaharda budamalarını ve işlerini bitiriyor. Şu anda sadece baharı bekliyor. Her yıl çilek fidelerin ilkbaharda yapardı. Geçtiğimiz sonbaharda onları da söküp yeni yerlerine nakletmişti. Ancak bu yıl ilkbaharda almış olduğu verimi alamadı. Bahçesi bin üçyüz rakım. Kuzeye yakın. Soğuk ve don olayları fazla.
Fidan ve asma dikmek için ise sonbaharda yapılan dikim daha iyi. Kış döneminde fidan yerine alışıyor. Yağmur, kar toprağa işliyor. Fidanın kökleri hava iyi oldukça toprak altında çalışıyor. Asmada ve bazı fidanlarda başıma gelen olay fidan kökü kısa süreli değil ama uzun süreli açıkta kaldığı zaman çok güzel kök sistemi olsa da büyüyemiyor. Tokat'tan getittirdiğim yirmibir tane asma fidanından uyanan dörtte bir. Yaşayan şu anda hiç yok. Bu durumu bilseydim kalıcı yerlerine dikmek yerine tüpler sürekli suyunu takip ederdim. Çelik kesip suyunu vermiş olsam köklenirdi. Amasya'dan gelen deveci armut ve Amasya elması fidanları da aynı şekilde çok büyümediler. İki tane deveci armudunu takip ediyorum. Beşinci yılında var sanırım. Afyonkarahisar'dan aldıklarım şu anda kocaman ağaç oldular. Onlar bu yıl atak yapabildiler. Gelecek yıl artık yeterli kök yaptıkları için çok daha iyi olurlar. Bir arkadaşın çeşit değiştirmek için söktüğü elmaları verdiğim arkadaşlar diktiler. Sanırım Şubat ayı gibi idi. Birinde kökler açıkta bir hafta dışarıda kaldı. Şu anda hepsi tutturmuş durumda. Elma arsız olurtutar. Yeter ki suyunu eksik etme demişti. Karar sizin. Ben fırsat buldukça dikmeye çalışıyorum. Sizin yer bizden soğuk değildir. Buradaki fidancının söylediği sonbahar dikimi fidana bir yıl kazandırır. Tabi acele etmenin de bir mantığı yok . Yerlerini belirleyip çukurlarını açarsınız. Yağmur kar suları çukuru kabartır. İstediğiniz zaman dikimlerinizi yaparsınız.

Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön