Konu: ketenhelva
View Single Post
Eski 27-12-2020, 12:53   #5
ketenhelva
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Balkabagı

Kış Kabağı
- Bitki türü: Sebze
-Bitki ömrü: Tek yıllık
-Tohum Türü: Kış Kabağı
-Tohum çeşit adı: Kestane Bal Kabağı
-Tohum kaç yıldır sizdedir: bu sezon çekirdeklerini aldım (kendim yetiştirmedim)
-Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Eskişehir
-Tohumun kökeni:
-Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Etrafında başka kabak yetiştiren ve ayrı cins kabak yok..
-Tohumu ilk paylaşan: ketenhelva
-Tohumun geldiği yer: Hobi olarak kendisi için üreten bir çiftçiden (önceki yılların mahsulünden tohum alınarak ekilmekte, tohumun dışarıdan alınma durumu yok)
-Kullanılan gübreler: Yanmış ahır gübresi
-Kullanılan ilaçlar: İlaç kullanılmadı.
-Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Kabagın ekildigi bahçe diger bahçe ve tarlalardan bir hayli uzak,etraftada uzun agaçlar çokca car.
-Hasat yıl ve ayı: 2020
-Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki yapısı güçlü, dallanan, yayılarak yer kaplayan...
-Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyveleri, beyaz kabuklu ve dilimli.. İyi bakıldıgında ortalama 7-10 kilo ve üzerinde meyve alınabiliyor.
-Yetiştirme özellikleri:
-Çeşidin Hikayesi: Eskişehirde, balkabagı ile meşhur Kızılinler adında bir köy vardır, bu köyde başlangıcı bilinmeyen bir vakitten beri bu sebze yetiştirilmektedir, arkadaşlarımdan biri bu köyden, babasıda ögretmen emeklisi olup evinin yakınındaki bahçede kendi tüketimleri için balkabagı yetiştirmekte, kabaklar hocamızdan..

ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön