View Single Post
Eski 24-12-2020, 21:12   #1635
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Sn. keopstr;

Sadece begonvil hakkında 55 sayfa yazı ve resim var. İnsanlar belirli bir süre sonra aynı şeyleri yazmak istemiyorlar. Öncelikle 55 sayfayı okuyun isterseniz. Sahil bölgeleri dışında begonvil yetişmiyor. Burada bazı çiçekçiler getiriyor. Ancak iç ortamda bile çiçek açmaları zor oluyor. Ben daha tam olarak büyüdüklerini göremedim. Arkadaşın aldığı begonvillerin çoğu öldü. Bazıları yaşasa da çok az çiçek verebildiler. Güneş ve nem ile büyüdüğünü düşünüyorum. Tabi bu da bizde kışın fazla bulunmayan bir şey. Siz de begonvilinizi ev veya büro ortamında tutuyorsunuz. İkliminiz bize göre daha iyi ve güneşli olsa da çok aşırı büyütemiyorsunuz. İstanbul'da dahi yetiştiren arkadaşlar sıkıntı yaşıyorlar. Sera içine alıyorlar. Ahmeter bu konuda en fazla uğraşan ve çiçek açtıran kişi. Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.) Diğer konulara bakarsınız.

Aşı yaptıktan sonra aşılarınızın tutması durumunda yapılacak şey aşı altlarından çıkan anaçtaki filizleri dip kısmından sıfır kesmeniz gerekmekte. Bunu her çıktıklarında yapmanız gerekiyor. Yapmaz iseniz tutan aşılarınız belirli bir zaman sonra kurur.

İnternet ortamında begonvil fidanı diye aratmanız halinde bir sürü satıcı ve değişik renkler bulabilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön