View Single Post
Eski 01-12-2020, 15:08   #27
vosvos17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Asla !
AB ve üyelik yolundaki tüm ülkeler içinde "ret" eden tek ülkeyiz. Dağıtım şirketlerine verilen abone garantisi nedeni ile oluyor bu. Sisteminizin büyüklüğüne bağlı değil.
Uygulama şöyle : Akü dışındaki sistemi kuruyorsunuz. (AB size kredi de veriyor, isterseniz. Yeter ki kurup, işletin.) Bina girişine çift yönlü sayaç takıyorsunuz. Güneş varken üretip, şebekeye aktarıyorsunuz. Güneş yok iken şebekeden kullanıyorsunuz. Şebekedeki üretim merkezleri kullanıma göre kendini ayarlayabilidiği için sorun olmuyor. (Bu kontrol bizdeki üreticilerde de var.) Dönem sonunda borçlu olan diğerine ödeme yapıyor.
Hem yatırım değerinin yarısını kurtarıyorsunuz hem de para kazanabilecek duruma geliyorsunuz. Küçük işletmesiniz ama binlece küçük işletme bir kaç kömür veya doğal gaz santralini devreden çıkarır.
Buna izin verilirse kurulu düzene çomak sokulur. Faturalarınızda görülüyorsa bakabilirsiniz. 25-35 kr a alınan enerji 75-90 kr a fatura ediliyor.
Değerli forum üyeleri
Benim işim elektrik üretmek üzerine.
Mesleğim elektrik üretilen bir santralde operatörlük.
Fiyatlar günlük ve ihtiyaca göre değişiyor.
Santrallerde üretilen elektrik dağıtım kayıpları ve diğer masraflar eklenerek abonelere satılıyor.
Şu an her şey dahil 1 kw enerjinin aboneye maliyeti 0.71 TL.
Herşey dahil fiyat bu.
Santrallerden de bu fiyatlardan epey aşağı alıyorlar. Fiyatları da biliyorum ama yazmak istemiyorum.
Ancak uygun alınan enerjiden devlet bir miktar kar ****** ediyordur.
Hatların bakımı,trafolar,arızalar kayıplar vs vs.
Bunlar gözle abone tarafından görülmez.Ancak çok büyük maliyetler arzederler.
Devlet 500 kw a kadar lisanssız enerji üretmenize izin veriyor.
Bir adet çift taraflı sayaç ile aylık olarak üretip tükettiğinizi karşılaştırır ve dağıtım şirketiyle mahsuplaşma denilen hesaplaşma sağlayabilirsiniz.
Benim sistemim ufak olduğundan ben gerek duymuyorum.
Bir sürü prosedür vs vs.
Zaten bu yüzden akülü bir sistem seçtim.
Kimseyle uğraşmadan evin belirli bir bölümünde aydınlatma,kombi ve ısıtıcılar çalışacak.
Bütün yükü verip aküleri hırpalamak istemiyorum.
Mümkün mertebe kışın ısınmak ,yazın da Full time soğutmak için.

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön