View Single Post
Eski 27-11-2020, 08:55   #5
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Benim bahçemde bulunan ağaçlardan yapabildiklerimize ilkbahar ayında yarma aşı yaptık. Bir kısmı tuttu. Bir kısmı ise tutmadı. Çıkan sürgünlere o yıl sürgün göz aşısı veya sonbahara doğru durgun göz aşısı yapabilirsiniz. Bir kısım da aşılı fidan alarak diktik. Bir kısmı kurudu. İyi su verip bakabildiklerimiz yeterli büyüklüğe ulaştıkları zaman meyve vermeye başladılar. Ancak aşı ile çoğalttıklarımız daha büyük oldular. Ayvalarınızın kök bölgelerinde birden çok dal bulunmakta. Siz onları sonbaharda dikmeyi düşündüğünüz yere aktarabilirsiniz. Baharla birlikte yerinde bıraktıklarınızı aşılayın. Ayva çok kolay tutan bir bitki. Benim kaç yıldır ayırarak diktiğim ayva fidanları su veremediğim halde tuttular. Budadığım ayvalardan da bu yıl çok iri ayvalar elde ettim. Ne olursa olsun birkaç tane de olsa eskilerden meyvesini görmeyi tercih edin. Aynı şekilde yazlık elmaların bir kısmını budadım. Şu anda o elmaları bulmak mümkün değil. Eskiler hepsini kesip aşılamışlar. Yanlarından sürgün vererek kolay bir şekilde çoğalıyorlar. Bir kısmını beğendiğim çeşitlerden kalem veya göz aşısı ile çoğalttım. Şu anda aşıladığım elmalar diktiğim elmalardan çok daha iyi durumda. Meyve veriyorlar. Elinizdeki elmalardan en iyi durumda olanları aşılamaz iseniz önümüzdeki birkaç yıl içinde diğerlerinden önce meyve alabilirsiniz. Cinsini beğenmediğinizi aşılarsınız. Ben farklı zamanlarda olgunlaşan elmaları, armutları, erikleri dutları bahçemde tercih ediyorum. Bu işin ticaretini yapmıyor iseniz siz de dönüşümlü olarak olgunlaşan türleri tercih edersiniz. Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön