Konu: Elifaydın
View Single Post
Eski 29-10-2020, 10:17   #8
elifaydin
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Karışık köy domatesi

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek
Tohum kaç yıldır sizdedir : 2 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tekirdağ-Malkara
Tohumun kökeni :Köydeki akrabalarım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Köydeki hemen herkes aynı türleri ekiyor ben kendi bahçemde değişik türler denemeye çalışıyorum ama bu yıl havalardan dolayı diğer türlerden meyve alamadım bu türden de az sayıda meyve alabildim zaten.
Kullanılan gübreler İlk dikimde solucan gübresi, sonrasında az miktar koyun gübresi.
Kullanılan ilaçlar :İlaç kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Temmuz ortasından ağustos sonuna kadar kadar sadece tohumluk olarak ayırabileceğim kadar ürün aldık, tohumluk bitki Eylül 2020'de hasat edilmiştir. Bir miktar geçen yıldan kalan güzel tohumlardan da ilave edebilirim.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi normalde güzel, ama bu yıl sıcaklar kavurdu.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Birçoğu ince kabuklu, yumuşak etli, çok uzun dayanmıyor ancak çok lezzetli, sulanırsa meyve miktarı daha da artıyor ama çok nazlı değil hiç durmadan veriyor desem yeridir.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Önce fide yapıp ardından son donları atlatınca bahçeye ekimi yapılıyor, normalde zahmetsiz bir tür yeter ki iklimden nasibini almasın.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Su çok gerekli ancak bir de aşırı sıcaklardan korunması gerektiğini düşünüyorum, belki de aşırı sıcaklarda gölgelendirme yapılabilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Şekil ve büyüklük olarak gözümüze kestirdiğimiz domateslerden tohumluk alıyoruz.

Bu senekiler oldukça gariban kaldı geçen yılki resimlere bakmak isteyenler için bakınız:
Elifaydın

Tohum paylaşılacak kişi sayısı 20

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön